motto językowej podróży

Nauka języków zawsze jest samodzielna

 

Już w szkole zapewne każdy choć raz usłyszał, że uczy się dla siebie, że to co w szkole nie wystarczy, że prawdziwa nauka to ta samodzielna praca w domu. W nauce języków jest to szczególnie ważne, bo zrozumieć czy nie można gramatykę, jakieś zasady języka, ale słów, zwrotów i struktur nikt się za nas nie nauczy, a jeśli chcemy je zapamiętać na dłużej to trzeba się szczególnie postarać od samego początku nauki.

 

Ze świata poliglotów

nauka i praktyka

Chcesz się uczyć czy nauczyć? To podstawowe pytanie, które warto zadać. Drugie pytanie to: po co potrzebujemy tego języka? To pozwoli nam obrać cel i dobrać narzędzia, które pomogą nam w jego realizacji. Tutaj skupimy się na tym, aby móc szybko naukę przełożyć na praktykę.

Wg mnie najlepsza metoda dla nas to taka, która na nas działa. Mamy bowiem różne style uczenia się, w zależności od charakteru, upodobań i celu nauki  potrzebujemy więc innych aspektów tej nauki.

 Nie jest jednak aż tak ważne z czego korzystamy, tylko czy robimy to systematycznie i czy dbamy o powtórki i praktykę tego co już umiemy. Ja mam największy problem z podejściem do niemieckiego, dlatego miesiąc marzec 2021 będzie u mnie projektem „niemiecki w miesiąc” o czym będziecie mogli przeczytać w zakładce Moje języki / niemiecki. Wszystkie blokady językowe siedzą wyłącznie w naszej głowie, dlatego warto nad tym pracować, a jesteśmy w stanie osiągnąć każdy cel, który założymy.

Dużo zależy od języka i dostępności odpowiednich materiałów z tego języka.  Do popularnych języków mamy obecnie na rynku ogromny wybór. Ja mam 2 ulubione opcje. Pierwszą są kursy z Sekretów Poliglotów (Tutaj możesz przeczytać moją recenzję kursu), gdzie korzystałam i/lub korzystam łącznie z 5 kursów do 4 języków. Drugą są książki wydawnictwa Preston Publishing (recenzja wkrótce). Obie opcje opierają się na nauce w kontekście, z tą różnicą, że przy kursie to aplikacja dba o powtórki, a przy pracy z książką trzeba o to zadbać samemu. Będą też tacy, którzy preferują klasyczne podręczniki czy książki dla samouków, ćwiczenia gramatyczne czy pracę wyłącznie w grupie. Z tych opcji również możemy czerpać podobnie efektywnie, jeśli nie poprzestaniemy tylko na jednorazowym przejściu przez temat, wyciągniemy jak najwięcej całych zdań i zaplanujemy system powtórek.

Mamy książkę czy fiszki, dużo czytamy, słuchamy i powtarzamy, czas zacząć mówić… używać języka. Zapytacie jak? Jeśli nie macie nauczyciela czy znajomego, który mówi w tym języku są inne sposoby. Teraz internet otwiera nam okno na świat, a możliwości jest wiele, m.in. aplikacja Tandem, grupy językowe na fb, wymiany językowe indywidualnie umawiane lub spotkania językowe, które czasem odbywają się w dużych miastach. Ważne żeby zacząć. Oczywiście można się do tego przygotować także samemu w domu, ale prędzej czy później trzeba przećwiczyć na żywo. Jak to zrobić? Artykuł w budowie…

Kto to jest poliglota?

Mało kto jako dziecko marzy, żeby zostać poliglotą. Przewagę na starcie mają dzieci rodziców z różnych krajów, dodatkowo gdy mieszkają jeszcze w kraju z trzecim językiem, to na starcie mają 3 języki na poziomie native speakera. Zwykle do nauki języków zachęcają nas najpierw rodzice, potem szkoła, a potem praca lub pasje.

Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos „wielojęzyczny”[wg słownika języków obcych]) – człowiek znający wiele języków (lub „osoba władająca wieloma językami), potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata[wg słownika języka polskiego PWN].

To ile tych języków potrzeba aby móc mówić o byciu poliglotą? Na stronie Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie podają jako punkt odniesienia naukę co najmniej 4 języków i umiejętność korzystania z nich w rozmowie. 

Dział: Ze świata poliglotów

jak zacząć

Nauka na własną rękę

Kiedy jest dobry moment, żeby zacząć naukę języka obcego? Odpowiedź brzmi: zawsze. Nie ma złego momentu, nie ma złego wieku. Znam osoby, które zaczynały naukę w późniejszym wieku i to nie tylko jednego języka obcego. Wszystko jest kwestią doboru materiałów i odpowiednich metod dla siebie, a ta strona jest po to aby dodatkowo w tym pomóc. 

Napisz do mnie

jezykowapodroz@gmai.com

01.

Wybierz język i określ cel nauki. Zastanów się po co chcesz się uczyć i czego w jakim czasie chcesz lub/i potrzebujesz się nauczyć?

02.

Dobierz materiały zgodnie z zasadą, że „co za dużo to nie zdrowo” ograniczając do 2 czy maksymalnie 3 źródeł. O odpowiednim doborze materiałów już niebawem…

03.

Rozpocznij systematyczną naukę. Nie spiesz się, dbaj o powtórki i codzienny kontakt z językiem. A w razie problemów – zgłoś się do mnie, wspólnie coś zaradzimy.

d

przygotuj dobre podstawy

4 umiejętności językowe

Nie da się uczyć języka nie mając kontaktu z tymi umiejętnościami. 

Czytanie

Czytając poszerzamy słownictwo, dostarczamy treści w kontekście i przemycamy konstrukcje gramatyczne. Jak czytać skutecznie podczas nauki języka i jak wybierać źródła do nauki? (Strona w budowie)

Słuchanie

Słuchanie jest najważniejszą umiejętnością, na której musimy się skupić w czasie nauki. Co nam po znajomości języka na papierze, jeśli nie zrozumiemy co ktoś do nas mówi? (Strona w budowie)

l

Pisanie

Dla mnie ta umiejętność jest najmniej ważna przy językach wykorzystywanych w podróży. Na formach pisanych skupiam się gdy jest szansa, że skorzystam z tego języka w pracy. Korzystam jednak z pisania np. na fb ze znajomymi z innych krajów, ale to co piszę przypomina wtedy bardziej wypowiedź, używam skrótów, a nie języka pisanego. (Strona w budowie)

Mówienie

Najważniejszy aspekt w nauce języka. Chodzi nam przecież o to aby się komunikować z drugą osobą. Początki są jednak zawsze trudne i zależą od języka i jego „progu wejścia”. Są 2 podejścia i oba wg mnie mają swoje plusy, oba testowałam w zależności od języka. Pierwsze to mówienie od samego początku, a drugie to nie mówienie dopóki nie osłuchamy języka, jeśli chcesz wiedzieć więcej, (Strona w budowie)

Powtórki

Systematyczność nauki i powtórek jest kluczem do sukcesu w nauce języka. Lepiej poznawać materiał powoli, partiami, ale mając z nim codzienny kontakt. Warto zadbać o jakiś system powtórek, w czym mogą pomóc liczne aplikacje np. aplikacja AnkiDroid, która jest polecana przez większość poliglotów.

kontekst

Nauka w kontekście jest dużo efektywniejsza od nauki z list słówek i klasyczną metodą „wkuwania słownictwa”. Przy pracy na zdaniach często jest wykorzystywana metoda tłumaczeniowa, która występuje m.in. w metodzie assimil, książkach Wiedzy Powszechnej, Lingo czy Preston Publishing. Można oczywiście z tej metody korzystać tworząc od początku własne materiały. Ważne aby nie uczyć się słów w izolacji, tylko od razu w przykładowych pełnych strukturach.

komunikacja

Po drugiej stronie medalu metody tłumaczeniowej mamy zwolenników metody komunikacyjnej, gdzie opieramy się od razu o praktykę języka i aktywnie poznajemy język. Jak wszystko ma zwolenników i przeciwników, a chyba najlepsza jest pewna równowaga i wykorzystywanie tego co nam najbardziej pasuje w każdej metodzie tworząc swój plan nauki, który dla nas będzie najlepszy i pasujący do naszego charakteru i stylu życia.

Filary nauki języka

Potrzebujemy stabilnych filarów, na których będziemy mogli budować swoje językowe umiejętności.

i

Słownictwo

Poznawanie słownictwa powinno się odbywać w kontekście. Zapomnijcie o kuciu list słówek, które naszemu mózgowi absolutnie nic nie mówią. Potrzebujemy dostarczyć wielu przykładów aby zostały uznane za istotne. 

Gramatyka

To taka instrukcja, która pozwala nam posługiwać się językiem obcym, ale trzeba pamiętać, że poza instrukcją potrzebne są nam jeszcze elementy układanki. W tym przypadku to słowa i zwroty.

Immersja

Aby elementy językowej układanki zaczęły się układać w jedną całość bez ciągłej konieczności spoglądania do instrukcji obsługi potrzeba otoczyć się językiem, nawet jeśli na początku nie wszystko z tego zrozumiemy.

Z

Wymowa

To bardzo ważny element nauki języka, na który zwracamy uwagę szczególnie na początku, a trzeba o nim pamiętać i trenować przez cały czas nauki. Prawidłowa wymowa i akcentowanie jest bardzo ważne.

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

To był marzec 2019 roku. Miałam wtedy za sobą szkolną naukę angielskiego, wspieraną kursami dodatkowymi które wtedy już było trochę wyparte przez hiszpański, ale nadal poziom był dość silnym B2+/C1-, szkolną naukę niemieckiego porzuconą po liceum, które zraziło mnie...

Wyzwanie z hiszpańskiego

Wyzwanie z hiszpańskiego

4 tygodniowe wyzwanie językowe: Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego. Dla kogo jest to wyzwanie? Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników....

Subiektywnie o hiszpańskim

Subiektywnie o hiszpańskim

ESPAÑOL ,,Hoy es el primer día del resto de tu vida” (Dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia). ,,American Beauty’’, reż. Sam Mendes, 1999. Czy język hiszpański jest prosty? Czy ja dam radę? Ja to nie mam talentu do nauki języków, to może nie...

Imitowanie w nauce języka i inne przydatne metody

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat przydatnych metod w nauce języka, a przede wszystkim w nauce mówienia w tym języku. W dużej mierze skupimy się na metodzie Imitowania - naśladowania wymowy ojczystych użytkowników języka. Takim miejscem, które możemy wykorzystać do...

Dobór materiałów do nauki

Dobór materiałów do nauki

Jak wybrać właściwe źródło do nauki, gdy na rynku do tych bardziej popularnych języków jest tak ogromny wybór? Ja jestem typem książkoholiczki jeśli chodzi o książki językowe i przewodniki turystyczne. Do wszystkich języków, których się uczę mam różne zestawy do...

Budowanie nawyków językowych

Budowanie nawyków językowych

Każdy z nas ma jakąś codzienną rutynę. Co robimy zaraz po przebudzeniu, w jakiej kolejności wykonujemy różne czynności codzienne. Takie puzzle, z których składa się nasz dzień to nasze nawyki, które tworzą naszą rutynę.  Chcąc wprowadzić język obcy do naszego życia...

Zapamiętywanie w nauce języków

Zapamiętywanie w nauce języków

Czy zastanawialiście się kiedyś jak działa nasza pamięć? Co sprawia, że zapamiętujemy to czy tamto, a co innego nie może zagościć w naszej pamięci?  Czy przyglądaliście się kursom zapamiętywania? Ja miałam kiedyś okazję brać udział w takim kursie, a po kilku...

Powtórki w nauce języków

Powtórki w nauce języków

Nauka języka opiera się przede wszystkim na powtórkach. Nikt nie nauczy się dużej partii materiału mając z tym kontakt tylko jeden raz i nie wracając do tego już nigdy więcej. Oczywiście potrzebujemy do tego kilku składników: odpowiednio dobrany materiał z przykładami...