Pierwsze kroki z językiem niemieckim

Wymowa i alfabet

To najważniejszy aspekt początku nauki. Pojawiają się bowiem dodatkowe znaki i musimy zwrócić uwagę na wymowę niektórych dwuznaków.

Wybór materiałów do nauki

Do języka niemieckiego jest bardzo szeroki wybór materiałów. Osobiście polecam pozycje wydawnictwa Preston Publishing.

Fundamenty gramatyczne

Największym wyzwaniem na początku nauki będą rodzajniki oraz przypadki. Dlatego warto się temu przyjrzeć na początku nauki, aby później można było swobodnie przejść do kolejnych działów języka niemieckiego.

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi i dialogi

Uczymy się po to, aby zacząć korzystać z języka. Na początku pomaga na pewno opracowywanie krótkich i prostych tematów, które macie dużą szansę wykorzystać oraz takich, które pomogą w treningu danego zakresu poznawanego słownictwa czy struktur gramatycznych.

Polecane Kanały 

Powyższy kanał to moje najnowsze odkrycie. W Lekcji nr 1, która została tutaj dodana jako przykład, mamy wykorzystaną bardzo dobrą technikę „imitacji”. Technika ta polega na słuchaniu i powtarzaniu po native speakerze. W powyższym filmiku najpierw słuchamy całego tekstu, pojawia się treść na ekranie i możemy równolegle czytać po cichu, a następnie czyta ponownie i są wykonywane w filmie pauzy z czasem na powtórzenie. Więcej o tej technice nauki języka przeczytacie w artykule TUTAJ (artykuł w budowie).

Przykładowy serial do osłuchiwania się dostępny na poziomach A1-B1

Nauka niemieckiego

Kurs online w oparciu o powyższy serial

Klawiatura ze znakami niemieckimi

 

Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.

Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.

Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.

Zamiast od razu zasypywać mózg wszystkimi możliwymi odmianami, może lepiej dawkować treści?
Częstym pytaniem jest to, że wiemy jakie są końcówki, ale nie umiemy w naturalny sposób ich użyć. Szukamy w głowie odpowiedniej formy.
Wiadomo że zwykle uczymy się w danym momencie jednego tematu gramatycznego, ale tam też potrafi być 6 końcówek, dla 6 osób, a jeszcze wyjątki, różne grupy czasowników…
Może lepiej zacząć np. od formy na ja? Zapytacie czy tylko? Tylko i aż! Przyswoimy znaczenie czasowników, najlepiej w zdaniach, w kontekście. Gdy nauczymy się posługiwać nimi w przykładach na ja, zaczynamy ćwiczyć na ty, potem on, ona itd. Wtedy powielamy tylko jedną końcówkę w danym momencie, powtarzamy też słownictwo ze zdań, do kolejnych form osobowych warto poza powtórką poprzednich ćwiczonych zdań dodawać też nowe.
Na koniec zabawa: wypiszcie sobie czasowniki na karteczkach do losowania i przygotujcie kostkę do gry. 6 oczek to kolejno 3 osoby l. poj. i 3 osoby l.mn. Losujemy czasownik, rzucamy kostką osobę do odmiany i układamy z tym zdanie.
Osobiście bardzo lubię pracę z książkami wydawnictwa Preston Publishing Gramatyka w tłumaczeniach, gdzie nie ma nadmiaru teorii, tylko wiele przykładów z komentarzem gramatycznym. 
Kurs online w oparciu o powyższy serial
Kurs Sekrety Poliglotów – z którego miałam okazję korzystać.

Gdyby nie „der, die, das” byliby Niemcy z nas

To zdanie, które zawsze mówiła moja sąsiadka i zapadło mi w pamięć. Tak naprawdę to po prostu dla nas Polaków jedna z trudniejszych rzeczy do zapamiętania.

Jak pokonać niemiecki?

Moja złota rada to nauka w kontekście. Nie przywiązując aż tak uwagi do zasad i tabelek mamy szansę bardziej naturalnie poznaćten język.

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy
jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Język niemiecki zaczęłam w liceum, ale potem porzuciłam i to był błąd. Teraz wracam ponownie do tematu i chciałabym go w końcu pokonać. 

Niedługo szczegóły mojego projektu dotyczącego języka niemieckiego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

Serial extr@ 

Powyższy serial jest dostępny jest w kilku językach, charakterystyczne w wyszukiwaniu na YouTube jest wpisanie takiej formy słowa: „extr@” oraz dodanie nazwy języka. Korzystałam z niemieckiego i hiszpańskiego, widziałam też do angielskiego, rosyjskiego i francyskiego. Szkoda że nie zrobili jeszcze włoskiego 😉 Serial nie ma zbyt ambitnej fabuły, ale porusza codzienne sprawy, więc występuje dużo codziennego słownictwa, które możemy poćwiczyć na rozumienie ze słuchu. Z tego powodu wg mnie każdy uczący się niemieckiego może to obejrzeć już na przełomie poziomów A1 i A2.

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język niemiecki

Wyzwanie z hiszpańskiego

Wyzwanie z hiszpańskiego

4 tygodniowe wyzwanie językowe: Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego. Dla kogo jest to wyzwanie? Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników....

Imitowanie w nauce języka i inne przydatne metody

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat przydatnych metod w nauce języka, a przede wszystkim w nauce mówienia w tym języku. W dużej mierze skupimy się na metodzie Imitowania - naśladowania wymowy ojczystych użytkowników języka. Takim miejscem, które możemy wykorzystać do...

Dobór materiałów do nauki

Dobór materiałów do nauki

Jak wybrać właściwe źródło do nauki, gdy na rynku do tych bardziej popularnych języków jest tak ogromny wybór? Ja jestem typem książkoholiczki jeśli chodzi o książki językowe i przewodniki turystyczne. Do wszystkich języków, których się uczę mam różne zestawy do...

Budowanie nawyków językowych

Budowanie nawyków językowych

Każdy z nas ma jakąś codzienną rutynę. Co robimy zaraz po przebudzeniu, w jakiej kolejności wykonujemy różne czynności codzienne. Takie puzzle, z których składa się nasz dzień to nasze nawyki, które tworzą naszą rutynę.  Chcąc wprowadzić język obcy do naszego życia...