Pierwsze kroki z językiem węgierskim

Wymowa i dodatkowe litery

To najważniejszy aspekt początku nauki. Tutaj musimy przyzwyczaić się szczególnie do wymowy niektórych elementów, które względem języka polskiego są całkiem inne jak np. odwrotna wymowa s i sz. Musimy też poznać wymowę dodatkowych znaków i dwuznaków, których brzmienie nie ma odpowiedników w języku polskim.

Wybór materiałów do nauki

Nie ma do języka węgierskiego aż tak wiele dostępnych materiałów. Można skorzystać z kursu Sekretów Poliglotów, język ten dostępny jest też w niektórych popularnych aplikacjach jak Supermemo, Mondly czy Duolingo.

Fundamenty gramatyczne

Tu warto sięgnąć po opracowania Mroczka, które są już klasyką. Specyfika budowy tego języka sprawia, że słownictwo i gramatyka są tutaj bardzo ze sobą powiązane.

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi i dialogi

Język węgierski wymaga nieco więcej pracy niż większość języków europejskich. Jednak warto od samego początku starać się budować wypowiedzi, które są nam bliskie. Wtedy łatwo będzie nam to zapamiętać.

Kanał Anny Butrym – Węgierska randka

Nauka węgierskiego

Anna Butrym – Węgierska Randka

Klawiatura węgierska – możliwość pisania wszystkich niezbędnych znaków

Sziasztok – polecana grupa na FB

Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.

Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.

Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.

W przypadku języka węgierskiego najważniejsze na samym początku nauki jest dobre poznanie tematu harmonii samogłosek, które jest nam potrzebne już później do końca nauki. Drugim bardzo ważnym aspektem, jest zrozumienie kiedy używać koniugacji określonej, a kiedy nieokreślonej. Dopiero później przechodzimy do nauki kolejnych wersji odmian czasowników regularnych i nieregularnych. Dlatego szczególnie ważne jest aby ćwiczyć to na przykładach gdyż suche tabelki nie pomogą nam na dłuższą metę.

Osobiście podoba mi się supermemo i aplikacja Mondly z języka węgierskiego, jest też duolingo po angielsku, ale tu już nie mam zbyt dobrego zdania. Do nauki tego języka wybrałam więc kurs Sekrety Poliglotów.

Skąd się wziął ten język?

To język ugro-fiński, ale do fińskiego nie jest szczególnie podobny. Bardziej pochodzi od języków azjatyckich, dlatego jest tak różny od popularnych języków europejskich.

Jak pokonać węgierski?

Przede wszystkim bez pośpiechu, małymi krokami do przodu. Ja z tym językiem idę sobie bardzo powoli, ponieważ jest dużo odmian i potrzeba czasu aby to wszystko poukładać. Szczególnie polecam grupę na FB, której link macie powyżej w ogólnych poleceniach.

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy, nauka hiszpańskiego online
jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Węgierski to był w moim przypadku eksperyment kwarantanny.

Moim celem jest podstawowa komunikacja w tym języku. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język węgierski

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

To był marzec 2019 roku. Miałam wtedy za sobą szkolną naukę angielskiego, wspieraną kursami dodatkowymi które wtedy już było trochę wyparte przez hiszpański, ale nadal poziom był dość silnym B2+/C1-, szkolną naukę niemieckiego porzuconą po liceum, które zraziło mnie...

Wyzwanie z hiszpańskiego

Wyzwanie z hiszpańskiego

4 tygodniowe wyzwanie językowe: Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego. Dla kogo jest to wyzwanie? Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników....

Subiektywnie o hiszpańskim

Subiektywnie o hiszpańskim

ESPAÑOL ,,Hoy es el primer día del resto de tu vida” (Dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia). ,,American Beauty’’, reż. Sam Mendes, 1999. Czy język hiszpański jest prosty? Czy ja dam radę? Ja to nie mam talentu do nauki języków, to może nie...

Dobór materiałów do nauki

Dobór materiałów do nauki

Jak wybrać właściwe źródło do nauki, gdy na rynku do tych bardziej popularnych języków jest tak ogromny wybór? Ja jestem typem książkoholiczki jeśli chodzi o książki językowe i przewodniki turystyczne. Do wszystkich języków, których się uczę mam różne zestawy do...