PRzygoda  z angielskim

Szlifowanie wymowy

Prawie każdy z nas miał do czynienia z językiem angielskim…

Strona w budowie

Wybór materiałów do nauki

W zależności od poziomu do języka angielskiego mamy chyba największy wybór materiałów….Strona w budowie

 

Budowanie bazy słownictwa

Pamiętaj, aby dostarczać słownictwa w przykładach. W kontekście dużo efektywniej pozostają nam te słowa w pamięci.

Fundamenty gramatyczne

Tutaj zwykle sięgamy po klasyki. Wybór jest ogromny. Polecam jednak naukę w kontekście także gramatyki.

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi na swój temat

Uczymy się po to, aby zacząć korzystać z języka. Na początku pomaga na pewno opracowywanie krótkich i prostych tematów, które macie dużą szansę wykorzystać oraz takich, które pomogą w treningu danego zakresu poznawanego słownictwa czy struktur gramatycznych. 

Język angielski

FORVO – polecam do treningu wymowy, zwłaszcza, że możemy skupić się na wymowie wybierając kraj osoby, która nagrywa dane słowo.

RADIO GARDEN – polecam podróż palcem po mapie, łapiąc stacje radiowe na całym świecie

Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.

Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.

Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.

Gdy zaczyna się naukę od języka angielskiego to ilość czasów jest dla nas zaskoczeniem. Ale gdy porównamy do ilości odmian, trybów języka polskiego to jest to tak na prawdę kropla w morzu. Warto sięgnąć po klasyki do gramatyki. Polecam książki Preston Publishing.
Szczególnie polecam kanały, które opierają się o znane seriale anglojęzyczne. Pozwalają poznać język potoczny codziennego użytku z nieco innej perspektywy.
Drugi kanał którego lubię słuchać to Po Cudzemu, w którym mamy polski komentarz do wielu językowych aspektów, ale też rady językowe.
Speaking Brazilian School tutaj znajdziemy darmowy kurs wymowy, wiele wartościowych materiałów, co jakiś czas darmowe lekcje na żywo, robiłam z nimi kurs pre-intemediate workshop a teraz korzystam z ich akademii portugalskiego – co tydzień nowe materiały i dostęp do poprzednich lekcji z poprzednich ponad 2 lat bez limitu.
 Kurs Fluenti – to kolejna opcja kursu prosto z Brazylii
Sekrety poliglotów – na platformie obie wersje języka dostępne w kursach w 90 dni oraz kursach średniozaawansowanych, to tu ja sama zaczynałam swoją przygodę. Recenzja tutaj.

Wykorzystanie materiałów na youtube

Żyjemy w czasach kiedy wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Wyżej znajdziecie polecenia miejsc na youtube wraz z opisem zawartości oraz linki do wybranych kanałów. Wyróżniłabym następujące kategorie materiałów filmowych:

  • materiały o nauce, metodach nauki, technikach, poradnictwo językowe, dobre dla każdego na każdym etapie zaawansowania, dostarczają inspiracji i motywacji w codziennej nauce,
  • materiały do nauki języka zarówno po polsku jak i po angielsku. Do tego języka mamy bardzo szeroki wybór.
  • materiały autentyczne, czyli vlogi, kanały tematyczne, które chętnie obejrzelibyśmy także po polsku, filmy i seriale (w tym jak polecany wyżej serial typowo do nauki, ale jednak w pełni po angielsku, bez dodatkowych komentarzy językowych.

Wykorzystanie materiałów na Netflix

Tu sprawa jest prosta, ponieważ większość materiałów nawet bez zmiany języka ma angielską opcję. Także możemy włączyć też napisy i bez problemu korzystać łącząc naukę i przyjemne oglądanie filmów czy seriali. 

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy
jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Strona w budowie

Język angielski towarzyszył mi od dziecka i nie specjalnie był przeze mnie lubiany.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

Wybrane kanały

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język angielski

O mnie

O mnie

O mnie  Podróżowałam od dziecka, najpierw z rodzicami blisko i daleko, potem z harcerstwem po Polsce, później wyjazdy służbowe pozwoliły zobaczyć kawałek świata, aż stało się to pasją i realizowałam swoje kolejne cele.Pierwsza wielka samodzielnie zorganizowana podróż,...