Pierwsze kroki z językiem portugalskim

Wymowa i akcenty - wybór wersji języka

Na początek warto posłuchać różnych materiałów w obu wersjach języka, poniżej kilka materiałów filmowych prezentujących różne akcenty portugalskiego. Polecam też skorzystać z darmowego materiału tutaj: Darmowy kurs wymowy (prowadzony po angielsku). A najlepszym źródłem do ćwiczenia wymowy jest strona FORVO.

Wybór materiałów do nauki

Na rynku polskim mamy możliwość skorzystania z gotowego kursu Sekretów Poliglotów, zakup rozmówek brazylijskich oraz książki mówimy po portugalsku – Wiedza Powszechna (metoda tłumaczeniowa). Pozostałe materiały będą albo do wersji europejskiej, albo w 100% po portugalsku.

Budowanie bazy słownictwa

Pamiętaj, aby dostarczać słownictwa w przykładach. W kontekście dużo efektywniej pozostają nam te słowa w pamięci.

Fundamenty gramatyczne

Tutaj nie znajdziemy odrębnych książek do gramatyki tej wersji po polsku. Możemy posiłkować się książkami po portugalsku, kanałami na youtube lub w ostateczności książkami do wersji europejskiej dowiadując się na własną rękę o różnicach między wersjami języka..

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi na swój temat

Uczymy się po to, aby zacząć korzystać z języka. Na początku pomaga na pewno opracowywanie krótkich i prostych tematów, które macie dużą szansę wykorzystać oraz takich, które pomogą w treningu danego zakresu poznawanego słownictwa czy struktur gramatycznych. 

Słów parę o języku portugalskim

Uczę się hiszpańskiego i zaczynam portugalski

Wymagane udzielenie odpowiedzi na 3 pytania, bez odpowiedzi na żadne pytanie aplikacja do grupy jest odrzucana. Grupa wystartowała w styczniu 2021.

Metody nauki języków

Jak pokonać bariery i zacząć szybko korzystać z języka obcego?

Język portugalski w wersji brazylijskiej

FORVO – polecam do treningu wymowy, zwłaszcza, że możemy skupić się na wymowie wybierając kraj osoby, która nagrywa dane słowo.

RADIO GARDEN – polecam podróż palcem po mapie, łapiąc stacje radiowe na całym świecie

 Na tej stronie będę się skupiała na brazylijskiej wersji języka portugalskiego wspierając materiałami po portugalsku, angielsku lub hiszpańsku. Nie znalazłam dobrego źródła w sieci, gdzie skupiają się na tej wersji języka.

Darmowy kurs wymowy (prowadzony po angielsku)
Dołącz do mojej grupy: uczę się hiszpańskiego, a w 2021 zaczynam portugalski w wersji brazylijskiej

Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.

Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.

Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.

Zamiast od razu zasypywać mózg wszystkimi możliwymi odmianami, może lepiej dawkować treści?
Częstym pytaniem jest to, że wiemy jakie są końcówki, ale nie umiemy w naturalny sposób ich użyć. Szukamy w głowie odpowiedniej formy.
Wiadomo że zwykle uczymy się w danym momencie jednego tematu gramatycznego, ale tam też potrafi być kilka końcówek. Tutaj wersja brazylijska ma przewagę, ma mniej końcówek. Nie używa się odmiany czasownika w 2 osobie liczby pojedynczej i mnogiej. Używa się głównie 4 formy czasowników. W wielu sytuacjach da się też potocznie uniknąć formy „my” także obchodząc to identyczną formą jak on/ona.
Może lepiej zacząć np. od formy na ja? Zapytacie czy tylko? Tylko i aż! Przyswoimy znaczenie czasowników, najlepiej w zdaniach, w kontekście. Gdy nauczymy się posługiwać nimi w przykładach na ja, zaczynamy ćwiczyć na on/ona itd. Wtedy powielamy tylko jedną końcówkę w danym momencie, powtarzamy też słownictwo ze zdań, do kolejnych form osobowych warto poza powtórką poprzednich ćwiczonych zdań dodawać też nowe.
Na rynku polskim nie ma zbyt szerokiej oferty do języka portugalskiego w wersji brazylijskiej, ale już niedługo przygotuję recenzję materiałów, po które możemy sięgnąć.

Tutaj polecam kilka kanałów na youtube, które są wystarczające do poznania podstaw języka.

Speaking Brazilian Language School – kanał po angielsku, z angielskimi napisami na swoich filmach, posiada także bloga i platformędo nauki portugalskiego.

Português com Marcia Macedo – kanał prowadzony po portugalsku, możliwość włączenia napisów w różnych językach, także jest możliwość wzięcia udziału w kursie na platformie.
Falando Nisso com Andressa Maia – szczególnie lubię krótkie filmiki, które prezentują poszczególne zagadnienia słownictwa.
Tus Clases de Portugués – kanał w języku hiszpańskim, który prowadzi przez poszczególne lekcje opierając sięna podobieństwach i różnicach między hiszpańskim i portugalskim w wersji brazylijskiej.
Speaking Brazilian School tutaj znajdziemy darmowy kurs wymowy, wiele wartościowych materiałów, co jakiś czas darmowe lekcje na żywo, robiłam z nimi kurs pre-intemediate workshop a teraz korzystam z ich akademii portugalskiego – co tydzień nowe materiały i dostęp do poprzednich lekcji z poprzednich ponad 2 lat bez limitu.
 Kurs Fluenti – to kolejna opcja kursu prosto z Brazylii
Sekrety poliglotów – na platformie obie wersje języka dostępne w kursach w 90 dni oraz kursach średniozaawansowanych, to tu ja sama zaczynałam swoją przygodę. Recenzja tutaj.

Czy portugalski jest prosty?

Ucząc się portugalskiego miałam już za sobą naukę hiszpańskiego. Ciężko więc być obiektywnym w tym temacie. Na początku najtrudniejsza okazała się wymowa. Zderzyłam się ze słowami, które w pisowni nie różnią się niczym a wymowa jest totalnie inna. Jednak przy wersji brazylijskiej, starając się mimo wszystko być obiektywnym ma mniej form, mniej odmian i większą swobodę w szyku zdania. Trudnością może się okazać różnica między językiem książkowym a potocznym językiem mówionym.

Jakie są te najtrudniejsze schody?

Tutaj różnica między wersją podręcznikową, a tym co realnie używają jest najtrudniejsza, nie spotkałam sięw innych jezykach z aż tak wieloma różnicami.

o czym zapominają osoby uczący się od podstaw samodzielnie?

Warto przeanalizować akcenty i wybrać jakiś konkretny kierunek, ponieważ tutaj wewnątrz Brazylii jest kilka regionów gdzie wymowa będzie się znacząco różniła.

Wykorzystanie materiałów na youtube

Żyjemy w czasach kiedy wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Wyżej znajdziecie polecenia miejsc na youtube wraz z opisem zawartości oraz linki do wybranych kanałów. Wyróżniłabym następujące kategorie materiałów filmowych:

  • materiały o nauce, metodach nauki, technikach, poradnictwo językowe, dobre dla każdego na każdym etapie zaawansowania, dostarczają inspiracji i motywacji w codziennej nauce,
  • materiały do nauki języka, do tej wersji języka nie znalazłam nic godnego polecenia w języku polskim.
  • materiały autentyczne, czyli vlogi, kanały tematyczne, które chętnie obejrzelibyśmy także po polsku, filmy i seriale (w tym jak polecany wyżej serial typowo do nauki, ale jednak w pełni po hiszpańsku, bez dodatkowych komentarzy językowych.

Wykorzystanie materiałów na Netflix

Zmieniając język aplikacji na portugalski macie dostęp do szerokiej gamy filmów z portugalskim dubbingiem (oni nie stosują lektora jak to Polacy mają w zwyczaju). Co jest ciekawe, to wersja brazylijska dla Netflixa jest nadrzędna, więc jeśli będzie podane, że portugalski to będzie brazylijski, wersja europejska ma zawsze taki dopisek. 

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy
jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Język portugalski był gdzieś z tyłu głowy od dawna, był plan, aby stał się językiem na rok 2019, ale prawdziwym impulsem do rozpoczęcia nauki i wyboru wersji był plan wyjazdu do Brazylii we wrześniu 2019.

Znając hiszpański poszło szybko, po pół roku nauki podczas wyjazdu mogłam dosyć swobodnie się porozumiewać. Chciałabym się podzielić z Wami radami w tym zakresie.

Od początku 2021 rozpoczęłam nową grupę na FB dla osób które znają lub uczą się hiszpańskiego i zaczynają portugalski właśnie w wersji brazylijskiej TUTAJ

Prywatnie aktualnie szlifuję mój poziom średniozaawansowany, ponieważ nie uczyłam się nigdy wg poziomów to nie umiem ocenić tego dokładniej, ale liczę, że szlifuję go obecnie na poziomie w okolicy B2.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

Wybrane piosenki 

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język portugalski

O mnie

O mnie

O mnie  Podróżowałam od dziecka, najpierw z rodzicami blisko i daleko, potem z harcerstwem po Polsce, później wyjazdy służbowe pozwoliły zobaczyć kawałek świata, aż stało się to pasją i realizowałam swoje kolejne cele.Pierwsza wielka samodzielnie zorganizowana podróż,...