zaczynamy

Planowanie podróży
Pobierz swoją check listę
Rozpoczynamy planowanie
startujemy

Planując podróż przede wszystkim potrzebujemy CEL podróży. Warto też określić nasz budżet, bo to pomaga w wyborze kierunku i późniejszych decyzjach… Każda podróż ma swój początek jak i ta strona, którą mam przyjemność dla Was budować i mam nadzieję, że posłuży już niedługo wielu osobom.

 

 

Każde miejsce , do którego się udasz, staje się w jakimś sensie częścią ciebie
Anita Desai 
Planuj i realizuj

Ograniczają Cię tylko Twoje własne marzenia

Przedstawiam Wam Snupka i jego opiekunów, których miałam okazję poznać osobiście na swojej podróżniczej drodze. 

Postanowili oni wybrać się raz z psem w podróż autostopem po świecie. Snupek bardzo długo nie leciał żadnym samolotem, dopiero po 2 latach w podróży wrócili samolotem na trochę, aby zobaczyć się z rodziną, a następnie wrócili do miejsca, w którym skończyli i kontynuowali podróż. To przykład, że można niskim kosztem podróżując wbrew różnym trudnościom, które zawsze napotykamy na swojej drodze samodzielnie organizowanej wyprawy.

nasza wymarzona podróż
krok po kroku

Na początku musimy obrać cel naszej podróży. Określić budżet jaki mamy i dobrać do tego cel i plan podróży. Dla osób, które planują po raz pierwszy wyjazd na własną rękę polecam rozeznanie w gotowych wycieczkach. Jeśli wycieczka X kosztuje 4000 zł na osobę, to oznacza, że przelot i nocleg z podobnym poziomem wyżywienia mamy możliwość znaleźć w niższej cenie. 

Szukając tanich lotów warto przede wszystkim używać trybu incognito przeglądarek internetowych, ponieważ wszelkie mechanizmy stron mają często wbudowane mechanizmy podbijające cenę z każdym kolejnym identycznym wyszukaniem. 

Kolejna rada to używanie zarówno porównywarki (a nawet ze dwóch) oraz sprawdzanie na stronach samych linii. Osobiście używam zawsze skyscanner, dodatkowe wybieram losowo, często weryfikuję na momondo.

Aby realnie poznać cenę jaka może nas dotyczyć należy przejść prawie do końca rezerwacji, wyjść można tuż przed płatnością. Dlatego, że wiele linii nie ma w cenie bagażu, wymagane są dodatkowe opłaty przy pośrednikach, dlatego warto porównywać równolegle zaraz ten sam lot na stronie linii, oczywiście również w oknie incognito. 

 https://www.skyscanner.pl/ | Momondo 

Wyszukiwarek noclegów jest wiele i powiem Wam, że osobiście to nie korzystam zwykle z rezerwacji bezpośrednich. Często na bookingu jest po prostu taniej, są ciekawsze oferty, więcej mają w cenie. Poza tym mogę filtrować po bezpłatnej anulacji, z której zawsze korzystam. 

Ja zawsze rezerwuję najpierw nocleg w opcji z rezygnacją bez opłaty, potem kupuję wcześniej znaleziony lot, a jak mam lot potwierdzony to sprawdzam czy znajdę coś lepszego lokalizacyjnie lub cenowo.

 Booking | Airbnb

Wygodne jest korzystanie z opcji noclegu ze śniadaniem, bo nie musimy już nic organizować rano, a wiadomo, że później zawsze łatwiej coś ogarnąć na miejscu. Ja wybieram zwykle opcję własnego wyżywienia, czasem jak jest możliwość ze śniadaniem w hotelu. Planując budżet i wiedząc, że nie korzystam z drogich miejsc i drogich restauracji planuję zwykle około 50 zł na dobę i bez względu na kierunek w przeliczeniu na lokalną walutę gospodaruję później tym budżetem, w tym napoje i jedzenie. 

Gdy wybieramy cel podróży, warto się zastanowić co chcemy tam robić, co chcemy zobaczyć, na co musimy przeznaczyć środki. Wpłynie to na wybór odpowiedniej lokalizacji, bazy noclegowo – wypadowej. Warto też rozważyć czy mamy tylko 1 miejsce noclegowe, czy lepiej w trakcie wyjazdu zmienić lokalizację. 

 Obecnie wszystkie atrakcje turystyczne mają swoje oficjalne strony internetowe, gdzie zwykle podane są ceny wejść, ale również często różne miejsca mają dzień i godziny darmowego zwiedzania. Przy wyjeździe niskobudżetowym warto to sprawdzić i pod to dostosować plan podróży.

Trzeba też sprawdzić dojazd do danego miejsca. Ja zawsze sprawdzam wcześniej mapy google, z którym robię sobie gotowe trasy i zapisuję w postaci printscreenów na wypadek braku dostępu do internetu w czasie rzeczywistym. Niektóre większe atrakcje czy wycieczki oferują transfer z hotelu lub pakiet z jakimś środkiem transportu w cenie, warto więc poszukać takich informacji.

 Jeśli chodzi o gotowe wycieczki, to obecnie w większości miejsc na świecie można znaleźć polskie biura podróży, które oferują gotowe wycieczki. Z takich biur również zdarzało mi się korzystać, głównie w Meksyku. Jednak preferuję organizację takich wypadów na własną rękę lub z lokalnym (często tańszym) przewodnikiem, ale tutaj wraca temat języka, ponieważ jeśli chcemy skorzystać w pełni to musimy znać chociaż angielski w stopniu komunikatywnym.

Get your guide

Mamy lot, mamy nocleg, wykupione wyżywienie lub zaplanowany na to budżet, wiemy co chcemy zobaczyć (co, kiedy i za ile) oraz jak w te miejsca dotrzeć. To co nam pozostało.

Po pierwsze trzeba sprawdzić wszystkie połączenia między tymi miejscami i zastanowić się czy w danym miejscu wynajmujemy auto (wtedy poza wynajmem musimy przewidzieć koszt paliwa i parkingów czy koszty autostrad), jeśli wybieramy komunikację miejską czy podmiejską warto poczytać o karnetach, pakietach biletów i opcjach, które pozwolą nam zaoszczędzić. Rezerwowo warto zainstalować aplikacje typu UBER, które w wielu krajach na świecie działa bardzo dobrze. Im bardziej egzotyczny kraj tym bardziej opłaca się wziąć także taksówkę, tylko trzeba pamiętać, że w takich miejscach warto z góry ustalić stawkę i często należy ją targować. Ja porównuję propozycję taxi z uberem i wtedy zawsze jak to słyszą to schodzą z ceny.

Kolejny temat to ubezpieczenie, o którym należy pamiętać. W Europie karta EKUZ, ale na dalsze wyjazdy koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia i wszelkich wypadków, a gdy lecimy daleko z dużym bagażem to również ubezpieczenie bagażu.

Ostatni aspekt to dodatkowe środki na tzw. fanaberie, pamiątki czy nieprzewidziane sytuacje. Tutaj to już kwestia indywidualna każdej osoby, warto coś jednak i na to przewidzieć. Przydaje się w tym aspekcie karta Revoult, na której nie musimy mieć środków, możemy ją doładować jeśli potrzeba w trakcie wyjazdu analizując środki gotówkowe. Pamiętać trzeba tylko, że bardziej opłaca się płacić kartą niż pobierać środki z bankomatu.

Polecam również wizytę u lekarza medycyny podróży i nie zasięgania opinii internautów na temat wytycznych zdrowotnych.

dobre przygotowanie a potem

realizacja planu

Planowanie zwykle zaczynam od porządnego rozeznania w materiałach, blogach, przewodnikach, mapach, forach… Gdy już mam na podstawie rozeznania wstępny plan i budżet rozpoczynam polowanie na tanie loty, równocześnie robiąc rekonesans tanich noclegów. Te 2 rzeczy zawsze idą w parze, ponieważ w obu przypadkach bywają tańsze i droższe terminy, trzeba więc patrzeć na sumę. 

Rozpoczęcie realizacji jest dla mnie zawsze równoznaczne z zakupieniem biletu lotniczego. Klamka zapadła i nie ma odwrotu… Włączam wtedy drugi bieg i przechodzę do rezerwacji kolejnych niezbędnych elementów. Bieg trzeci to szczegóły planu, a na koniec dobre zweryfikowanie, przygotowanie mapek, listy przedmiotów do zabrania. Runda po lekarzach, żeby mieć przy sobie zawsze świeżo kupione leki wraz z ksero recepty, oryginalnym opakowaniem i ulotką. Na koniec pozostawienie komuś planu podróży z kontaktem do miejsc noclegu w razie potrzeby.

No i ruszamy. Od tego momentu już będzie co ma być. Realizujemy wcześniejszy plan, kolekcjonujemy wspomnienia i ładujemy akumulatory.

 

v

inspiracje

Zwiedzanie czy odpoczynek?

Weekend w dużym mieście, gwar, tłumy, zwiedzanie, zabytki, miejsca turystyczne… Taki popularny City Tour, który pozwala się oderwać na chwilę od codzienności, zobaczyć nowe miejsca i poznać nowych ludzi.

Wypad na łono natury, odpoczynek,  spokój lub aktywne spacery. Wykorzystanie lasu, jezior czy gór do aktywnego wypoczynku lub odnalezienia samego siebie w tym codziennym pośpiechu życia.

A może realizacja marzeń? Osobiście patrzę na podróże w aspekcie planów i celów, ale pierwsza duża podróż była właśnie marzeniem, potem okazało się, że chcieć to móc i z organizacją kolejnych było już dużo łatwiej.

Tipy na tanie podróżowanie

Przede wszystkim porównuj! Ja zaczynam od wyszukiwania na www.skyskanner.pl oraz www.momondo.pl ...ale UWAGA: w trybie INCOGNITO! Zaznaczam lotniska w pobliżu, a jeśli nie mam bardzo konkretnej daty wyjazdu szukam po 2-3 dni w przód i w tył. Porównuję taki same...

Przepis na ekonomiczną podróż

Jak podejść do ekonomicznego zaplanowania wyjazdu na własną rękę? Przede wszystkim wybór kierunku, który po pierwsze może być związane z naszymi marzeniami, po drugie z możliwościami finansowymi a po trzecie z okazjami i promocjami. Wybierając kierunek wg marzeń tu...

Parki z rollercoasterami

Parki rozrywki, Rollercoastery Życie jak i podróż jest jak rollercoaster, możesz się bać albo korzystać i dobrze się bawić.Kolejnym moim celem w podróżach są parki z rollercoasterami. Wybierając cele podróży zawsze robię rozeznanie czy jest tam w okolicy taki park. ...

O mnie

O mnie  Podróżowałam od dziecka, najpierw z rodzicami blisko i daleko, potem z harcerstwem po Polsce, później wyjazdy służbowe pozwoliły zobaczyć kawałek świata, aż stało się to pasją i realizowałam swoje kolejne cele.Pierwsza wielka samodzielnie zorganizowana podróż,...

Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz, a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat.

Henry Miller

Do najbliższej podróży pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Wodospady Iguazu na granicy Brazylii i Argentyny to wspaniały cel, na który warto poświęcić 2 pełne dni. Bez względu w którym kraju nocujemy to przemieszczenie się na drugą stronę nie powinno sprawiać żadnego problemu. Należy jednak pamiętać o paszporcie, płaszczu przeciwdeszczowym oraz czymś na insekty. Na szczęście jest to mniej skomercjalizowane miejsce od Niagara Falls.