Pierwsze kroki z językiem włoskim

Wymowa i akcenty

Strona w budowie

Wybór materiałów do nauki

strona w budowie

Budowanie bazy słownictwa

Pamiętaj, aby dostarczać słownictwa w przykładach. W kontekście dużo efektywniej pozostają nam te słowa w pamięci.

Fundamenty gramatyczne

Jeśli lubisz gramatykę jest do tego języka bardzo szeroki zakres materiałów do nauki gramatyki. Na początek przy samodzielnej nauce warto wybrać jakąś z książek dla samouków.

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi na swój temat

Uczymy się po to, aby zacząć korzystać z języka. Na początku pomaga na pewno opracowywanie krótkich i prostych tematów, które macie dużą szansę wykorzystać oraz takich, które pomogą w treningu danego zakresu poznawanego słownictwa czy struktur gramatycznych. 

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Name Goes Here

Język włoski

FORVO – polecam do treningu wymowy, zwłaszcza, że możemy skupić się na wymowie wybierając kraj osoby, która nagrywa dane słowo.

RADIO GARDEN – polecam podróż palcem po mapie, łapiąc stacje radiowe na całym świecie

Strona w budowie

Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.

Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.

Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.

Zamiast od razu zasypywać mózg wszystkimi możliwymi odmianami, może lepiej dawkować treści?
Częstym pytaniem jest to, że wiemy jakie są końcówki, ale nie umiemy w naturalny sposób ich użyć. Szukamy w głowie odpowiedniej formy.
Wiadomo że zwykle uczymy się w danym momencie jednego tematu gramatycznego, ale tam też potrafi być 6 końcówek, dla 6 osób, a jeszcze wyjątki, różne grupy czasowników…
Może lepiej zacząć np. od formy na ja? Zapytacie czy tylko? Tylko i aż! Przyswoimy znaczenie czasowników, najlepiej w zdaniach, w kontekście. Gdy nauczymy się posługiwać nimi w przykładach na ja, zaczynamy ćwiczyć na ty, potem on, ona itd. Wtedy powielamy tylko jedną końcówkę w danym momencie, powtarzamy też słownictwo ze zdań, do kolejnych form osobowych warto poza powtórką poprzednich ćwiczonych zdań dodawać też nowe.
Na koniec zabawa: wypiszcie sobie czasowniki na karteczkach do losowania i przygotujcie kostkę do gry. 6 oczek to kolejno 3 osoby l. poj. i 3 osoby l.mn. Losujemy czasownik, rzucamy kostką osobę do odmiany i układamy z tym zdanie.
Osobiście bardzo lubię pracę z książkami wydawnictwa Preston Publishing Gramatyka w tłumaczeniach, gdzie nie ma nadmiaru teorii, tylko wiele przykładów z komentarzem gramatycznym. 

Wykorzystanie materiałów na youtube

Żyjemy w czasach kiedy wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Wyżej znajdziecie polecenia wielu miejsc na youtube wraz z opisem zawartości oraz linki do wybranych kanałów. Wyróżniłabym następujące kategorie materiałów filmowych:

  • materiały o nauce, metodach nauki, technikach, poradnictwo językowe, dobre dla każdego na każdym etapie zaawansowania, dostarczają inspiracji i motywacji w codziennej nauce,
  • materiały do nauki włoskiego po polsku, z napisami lub prowadzone w pełni po polsku, przydatne szczególnie na początku drogi z językiem, ale zdarzają się na takich kanałach także materiały bardziej zaawansowane,
  • materiały do nauki włoskiego prowadzone w pełni po włosku, do których zajrzymy na nieco późniejszym etapie nauki, ale i tam znajdziemy materiały na poziomach A1 i A2,
  • materiały autentyczne, czyli vlogi, kanały tematyczne, które chętnie obejrzelibyśmy także po polsku, filmy i seriale (w tym jak polecany wyżej serial typowo do nauki, ale jednak w pełni po włosku, bez dodatkowych komentarzy językowych.

Wykorzystanie materiałów na Netflix

Zmieniając język aplikacji na włoski macie dostęp do szerokiej gamy filmów z włoskim dubbingiem (oni nie stosują lektora jak to Polacy mają w zwyczaju).

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy, jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Język włoski to mój język na rok 2021. Cel to B2 do końca grudnia 2021. 

Strona w budowie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

Strona w budowie

Twój tytuł idzie tutaj

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język włoski

O mnie

O mnie

O mnie  Podróżowałam od dziecka, najpierw z rodzicami blisko i daleko, potem z harcerstwem po Polsce, później wyjazdy służbowe pozwoliły zobaczyć kawałek świata, aż stało się to pasją i realizowałam swoje kolejne cele.Pierwsza wielka samodzielnie zorganizowana podróż,...