Pierwsze kroki z językiem hiszpańskim
Wymowa i akcenty
Wybór materiałów do nauki
Rok temu napisałam na ten temat artykuł na portal Językowa Siłka, który przy okazji polecam także w zakresie innych pytań językowych. Materiały do nauki hiszpańskiego na poziomie A1-A2.
Budowanie bazy słownictwa
Pamiętaj, aby dostarczać słownictwa w przykładach. W kontekście dużo efektywniej pozostają nam te słowa w pamięci.
Fundamenty gramatyczne
Jeśli lubisz gramatykę jest do tego języka bardzo szeroki zakres materiałów do nauki gramatyki. Na początek przy samodzielnej nauce warto wybrać jakąś z książek dla samouków.
Zacznij słuchać
Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.
Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi na swój temat
Uczymy się po to, aby zacząć korzystać z języka. Na początku pomaga na pewno opracowywanie krótkich i prostych tematów, które macie dużą szansę wykorzystać oraz takich, które pomogą w treningu danego zakresu poznawanego słownictwa czy struktur gramatycznych.
Polecane Kanały OD A1/A2 po polsku
Polecane Kanały od poziomu podstawowego po hiszpańsku
Polecane Kanały: Nivel Intermedio
Polecane Kanały: Nivel avanzado
Język hiszpański
FORVO – polecam do treningu wymowy, zwłaszcza, że możemy skupić się na wymowie wybierając kraj osoby, która nagrywa dane słowo.
RADIO GARDEN – polecam podróż palcem po mapie, łapiąc stacje radiowe na całym świecie, a jeśli wolicie bardziej tradycyjne podejście to polecam stronę EMISORA, tu moje 3 ulubione stacje to Cadena SER, Onda Cero oraz muzyczne Los40.
MITELE oraz RTVE – czyli 2 telewizje online z Hiszpanii, na których można obejrzeć różne materiały.
Hiszpański od zera – krok po kroku – pierwsze rady znajdziesz TUTAJ.
Wymagania poziomów zaawansowania | Dołącz do mojej grupy: W 2021 szlifuję mój hiszpański
Materiały do nauki A1-A2 (mój zewnętrzny artykuł) | Materiały do nauki B1-B2 (mój zewnętrzny artykuł)
Nauka słownictwa startując z nowym językiem bardzo się różni od późniejszych etapów nauki i możliwych metod. Przyjrzymy się więc póki co osobie, która startuje z nowym językiem.
Zastanówmy się jakie słownictwo jest nam niezbędne aby zacząć coś mówić i używać języka. Szkoły są różne i najczęściej spotykamy się z tym, że zaczyna się od powitań, pożegnań, zwrotów grzecznościowych, potem zaimki osobowe, przedstawianie się… Inni wybierają drogę list najczęściej używanych słów wg różnych internetowych statystyk i od nich zaczynają. Można też samemu wytypować takie słowa i sytuacje, które to nam są najbardziej potrzebne i właśnie od nich zacząć. Jednak ważniejsze od tego co wybierzemy jest jak będziemy to poznawać. Tutaj najważniejszy będzie kontekst, czyli podanie tego słowa w zdaniu, a nie uczenie się samodzielnych słówek. Możemy posłużyć się gotowymi fiszkami, które poza słowem zawsze mają przykład wraz z tłumaczeniem, czy też książką która podaje nam całe zdania lub dialogi od samego początku materiału.
Wg mnie są 3 złote zasady nauki słownictwa: kontekst, systematyczność (po trochu, ale codziennie), powtórki. O kontekście już napisałam powyżej. Jeśli chodzi o systematyczność to pamiętajcie, że 10 minut kontaktu z językiem codziennie jest lepsze niż 2h spędzone na raz np. w sobotnie popołudnie. Dlaczego lepsze? Bo dostarczamy do głowy sygnał, że ten język jest ważny skoro pojawia się tak często i trudniej zapomnieć pomiędzy kolejnymi „sesjami” nauki. No i ostatnie ważne zagadnienie to powtórki, musimy dostarczać do naszego umysłu dużo przykładów, ale nie możemy ograniczać się wyłącznie do nowego materiału. Powinniśmy przyjąć podział czasu: 80% powtórek i 20% nowego materiału w czasie jaki poświęcamy na naukę.
Przykładowe filmy znajdziecie na kanałach:
a) prowadzonych po polsku lub polsko-hiszpańsku:
Toledo – kanał łódzkiej szkoły językowej, który opracował fajne wyzwanie 62 lekcje od zera
A co wy byście dodali?
Czy hiszpański jest prosty?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie obiektywnie, wg mnie jest prosty na początku, ale im dalej na kolejne etapy zaawansowania gramatyki tym więcej schodów i zakrętów na naszej drodze. Porównując z niektórymi moimi innymi językami wg mnie ma dosyć niski próg wejścia. Możemy szybko zacząć używać języka, rozumieć i być zrozumianym.
Jakie są te najtrudniejsze schody?
Dla każdego zapewne może to być co innego. Jednak prowadząc grupę i pomagając innym w poznawaniu tego języka niejako poznaję go na nowo cudzymi oczami, ponieważ sama już początków swojej nauki po prostu nie pamiętam. Takie schody w podstawach języka są z akcentowaniem, rodzajnikami (określony czy nieokreślony) oraz z czasownikami SER i ESTAR (które u nas są jednym BYĆ). Kolejne znacząco duże schody pojawiają się podczas poznawania czasów przeszłych i rozróżnienia którego kiedy używamy, a na koniec gdy wprowadzamy subjuntivo, które nie ma swojego odpowiednika w języku polskim.
o czym zapominają osoby uczący się od podstaw samodzielnie?
Myślę, że za małą wagę przykłada się w samodzielnej pracy do wymowy i akcentów. W języku hiszpańskim akcentowanie w inny sposób potrafi zmienić znaczenie wyrazu albo zmienić formę gramatyczną czasownika. Po drugie pracując samodzielnie nalezy zadbać o odpowiedni system powtórek, który pozwoli nam na gruntowne utrwalenie materiału i przekazanie w głowie sygnału, że dany materiał jest istotny aby pozostał w pamięci długotrwałej.
Serial extr@ – 13 odcinków do nauki hiszpańskiego z napisami
Wykorzystanie materiałów na youtube
Żyjemy w czasach kiedy wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Wyżej znajdziecie polecenia wielu miejsc na youtube wraz z opisem zawartości oraz linki do wybranych kanałów. Wyróżniłabym następujące kategorie materiałów filmowych:
- materiały o nauce, metodach nauki, technikach, poradnictwo językowe, dobre dla każdego na każdym etapie zaawansowania, dostarczają inspiracji i motywacji w codziennej nauce,
- materiały do nauki hiszpańskiego po polsku, z napisami lub prowadzone w pełni po polsku, przydatne szczególnie na początku drogi z językiem, ale zdarzają się na takich kanałach także materiały bardziej zaawansowane,
- materiały do nauki hiszpańskiego prowadzone w pełni po hiszpańsku, do których zajrzymy na nieco późniejszym etapie nauki, ale i tam znajdziemy materiały na poziomach A1 i A2,
- materiały autentyczne, czyli vlogi, kanały tematyczne, które chętnie obejrzelibyśmy także po polsku, filmy i seriale (w tym jak polecany wyżej serial typowo do nauki, ale jednak w pełni po hiszpańsku, bez dodatkowych komentarzy językowych.
Wykorzystanie materiałów na Netflix
Zmieniając język aplikacji na hiszpański macie dostęp do szerokiej gamy filmów z hiszpańskim dubbingiem (oni nie stosują lektora jak to Polacy mają w zwyczaju).
Lekcje hiszpańskiego online
Nie czujesz się na siłach aby samodzielnie rozpocząć naukę języka hiszpańskiego? To żaden problem, napisz do mnie, a ustalimy dogodny termin na kilka pierwszych lekcji. Prowadzę spotkania przez zoom lub skype.
Planowanie nauki
Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.
Potrzebujesz pomocy?
Coaching językowy, nauka hiszpańskiego online
jezykowapodroz@gmail.com
O mnie
Język hiszpański był dla mnie przepustką do poznawania Ameryki Południowej. Od dziecka podobało mi się brzmienie tego języka oraz muzyka. W dzieciństwie jeździliśmy do Hiszpanii na wakacje i już wtedy ten język był mi bardzo bliski.
Nauka języka hiszpańskiego zawsze sprawiała mi dużo radości. Wypełniała mój czas wolny. Ciągle poszukiwałam nowych źródeł, treści ciekawych materiałów.
Bardzo dużo dał mi rok 2020, w którym rozpoczęłam prowadzenie grupy o nazwie „w 2020 nauczę się języka hiszpańskiego”, która obecnie działa pod nazwą: „w 2021 szlifuję mój hiszpański„, w której przygotowywałam posty, polecenia oraz własne materiały dla osób, które stawiają z hiszpańskim pierwsze kroki.
Prywatnie aktualnie szlifuję moje C1 poprzez pracę własną, zanurzenie się w języku hiszpańskim oraz kontakty z native speakerami. Oglądam filmy i seriale oraz czytam książki po hiszpańsku. Marzy mi się biegła i w pełni swobodna znajomość tego języka.
Mi historia:
https://jezykowapodroz.pl/mi-historia-con-espanol/
Wybrane piosenki
przygotuj dobre podstawy
4 umiejętności językowe
Nie da się uczyć języka nie mając kontaktu z tymi umiejętnościami.
Czytanie
Czytając poszerzamy słownictwo, dostarczamy treści w kontekście i przemycamy konstrukcje gramatyczne. Jak czytać skutecznie podczas nauki języka i jak wybierać źródła do nauki? Jednym z miejsc, które chciałabym polecić jest strona Español para ti, na której znajdziecie materiały do czytania wraz z ćwiczeniami, podzielone na poziomy trudności.
Słuchanie
Słuchanie jest najważniejszą umiejętnością, na której musimy się skupić w czasie nauki. Co nam po znajomości języka na papierze, jeśli nie zrozumiemy co ktoś do nas mówi? Powyżej w zakładce YouTube umieściłam moje polecenia, ale chciałabym Wam również polecić artykuł Klaudii na jej stronie Optimismo Compartido, gdzie poza artykułem nt. słuchania znajdziecie też inne ciekawostki.
Pisanie
Dla mnie ta umiejętność jest najmniej ważna przy językach wykorzystywanych w podróży. Na formach pisanych skupiam się gdy jest szansa, że skorzystam z tego języka w pracy. Korzystam jednak z pisania np. na fb ze znajomymi z innych krajów, ale to co piszę przypomina wtedy bardziej wypowiedź, używam skrótów, a nie języka pisanego. Polecam jako ćwiczenie pisanie własnego pamiętnika w języku hiszpańskim. Można trenować w ten sposób różne konstrukcje gramatyczne i zróżnicowane słownictwo, które jednak dotyczy naszego życia, a więc będzie nam bliższe.
Mówienie
Najważniejszy aspekt w nauce języka. Chodzi nam przecież o to aby się komunikować z drugą osobą. Początki są jednak zawsze trudne i zależą od języka i jego „progu wejścia”. Są 2 podejścia i oba wg mnie mają swoje plusy, oba testowałam w zależności od języka. Pierwsze to mówienie od samego początku, a drugie to nie mówienie dopóki nie osłuchamy języka. Ja ostatnio jestem z nowymi językami zwolennikiem tej drugiej metody i stosuję ją do języków o skomplikowanej wymowie (jak chiński czy węgierski) oraz do języków podobnych, do tego który znam jak np. obecnie włoski.
Blog
Najnowsze wpisy
Język hiszpański
Elemelingua – recenzja nowej formuły kursów 2023
Z początkiem września cena kursu podstawowego wzrosła. Jest to wynik poszerzenia zakresu kursu, a nie tylko tego, że od 2019 roku nie było ani jednej zmiany ceny (tyle wiem, bo wtedy jako ogromny niedowiarek kupiłam pierwszy swój kurs tam). Uwaga dla osób, które...
Wyzwanie z hiszpańskiego
4 tygodniowe wyzwanie językowe: Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego. Dla kogo jest to wyzwanie? Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników....
Subiektywnie o hiszpańskim
ESPAÑOL ,,Hoy es el primer día del resto de tu vida” (Dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia). ,,American Beauty’’, reż. Sam Mendes, 1999. Czy język hiszpański jest prosty? Czy ja dam radę? Ja to nie mam talentu do nauki języków, to może nie...
Mi historia con español – moja historia z hiszpańskim
Español: Mi historia con el español empezó cuando era niña y viajaba con mis padres por toda Europa. Durante estos viajes me gustaba el sonido de este idioma. Cuando tenía trece años tuve mis primeras clases de español. Durante un año y medio pude aprender un poco,...
Praca z książkami z wydawnictwa Preston Publishing
Udzielając się na różnych grupach językowych, bardzo często polecam wydawnictwo Preston Publishing. Nie jest to opinia z powietrza, ale w oparciu o własne doświadczenia. Powyżej możecie obejrzeć moją kolekcję. Poniżej opisuję także swoją metodę pracy z serią "W...
Hiszpański na YouTube
W obecnych czasach nauka języka hiszpańskiego jest na wyciągnięcie ręki. Zarówno w przeglądarkach typu Google jak i na YouTube mamy kopalnię materiałów. Oczywiście ważne jest, aby dobrze dobierać źródła, ponieważ w internecie pisać może każdy, nie koniecznie...