Dzisiaj chciałabym poruszyć temat przydatnych metod w nauce języka, a przede wszystkim w nauce mówienia w tym języku. W dużej mierze skupimy się na metodzie Imitowania – naśladowania wymowy ojczystych użytkowników języka. Takim miejscem, które możemy wykorzystać do treningu imitacji jest strona FORVO. na tej stronie mieszkańcy różnych krajów nagrywają wymowę słów i zwrotów, wiemy z jakiego kraju jest dana osoba, która to mówi, co daje nam możliwość treningu wymowy języka z danego kraju.

Osobiście najbardziej lubię trenując wymowę czytać na głos. Bez względu czy czytam jakiś artykuł czy książkę po hiszpańsku czy w innym języku, jeśli jestem sama w domu (a tak najlepiej mi się uczy), czytam wszystko na głos.

Poniżej wybrałam 3 materiały, pierwszy podaje przykład takiej imitacji w praktyce, drugi jest ćwiczeniem gotowym takiej imitacji z języka niemieckiego, a trzeci porusza dodatkowe aspekty przygotowania się do swobodnej wypowiedzi w języku obcym.

W powyższym materiale filmowym z kanału języka portugalskiego mowa także o aplikacji/stronie AnkiDroid /Anki w okolicy 15 minuty materiału, gdzie także w ciekawy sposób wprowadza nas autorka w ten temat. Ale przechodząc do tematu tego artykuły to od 33 minuty – rozpoczyna się właśnie o tym mowa. Materiał jest po angielsku, z napisami. Od 37 minuty Virginia prezentuje jak działa ćwiczenie na imitację na 2 możliwe sposoby (pokazuje na przykładzie języka francuskiego). 1 sposób: słucha, zatrzymuje nagranie, powtarza. 2 sposób: powtarzanie od razu bez pauzowania. Natomiast w 43 minucie zaczyna się trzecia wg mnie bardzo cenna technika tworzenia skryptów wypowiedzi, coś co np. na stronie Sekrety Poliglotów nazywają „wyspami”. To trzecia – ostatnia rada z tego filmu, także warto posłuchać 15-49 minuta filmu powyżej.

Kolejny materiał to konkretny przykład tego ćwiczenia na podstawie języka niemieckiego:

W powyższym materiale filmowym prowadząca czyta najpierw fragment tekstu, w tym czasie my możemy czytać po cichu tekst z ekranu. Następnie powtarza ten sam tekst ze zrobionymi pauzami w czasie filmu, dzięki czemu nie musimy zatrzymywać nagrania i możemy skupić się na ćwiczeniu.

Na koniec zapraszam jeszcze do nagrania nt. ćwiczeń, które można wykonać aby przygotować się do mówienia:

Zebrałam dla Was ajważniejsze aspety powyższego materiału, który jest dosyć długi i nie każdy ma czas w całości tego posłuchać, ale jeśi ktoś ma na to czas, to polecam.

Dużo słuchać – szczególnie tych samych nagrań po kilka razy. Poprzez wielokrotne słuchanie utrwalamy sobie materiał. Zwykle słuchamy za mało w języku obcym, aby dostarczać do głowy wystarczająco dużo przykładów.

Nagrywanie siebie samego: czytanie tekstów i dialogów i nagrywanie tego. Ćwiczymy też imitację wymowy, melodię zdania. Druga opcja to spontaniczne nagrywanie siebie, jak mówimy coś po prostu bez przygotowania. To pomaga zautomatyzować mówienie.

Przyzwyczajamy się do naszego głosu w danym języku, ćwiczymy rytm tego języka. Z doświadczenia wiem, że bardzo trudne jest odsłuchiwanie nagrania siebie gdy mówimy w języku obcym, ale wiem, że jest to bardzo przydatne i skuteczne.

Rozmowa kontrolowana: czyli rozmowa na dany, określony temat, do której się przygotwujemy ze słownictwem, ćwiczymy możliwe pytania i odpowiedzi na dany temat, czy też trenujemy z kimś gotowe dialogi.

Wyspy: tu tylko wspomniane, jako gotowe wypowiedzi na jakiś temat, na który mamy przygotowaną konkretną wypowiedź i przećwiczoną właśnie po to aby mieć w zanadrzu jakiśbezpieczny temat do wypowiedzi.

A jakie Wy macie metody, aby zacząć mówić? Poza podstawową zasadą, że żeby zacząć mówić, trzeba po prostu mówić 🙂 Życzę wszystkim powodzenia i mam nadzieję, że podzielicie się także swoimi pomysłami.