4 tygodniowe wyzwanie językowe:
Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego.

Dla kogo jest to wyzwanie?

Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników. Kto planuje podjąć systematyczną i samodzielną pracę z językiem hiszpańskim przez 4 tygodnie, zgodnie ze wskazówkami i zadaniami z maili.

Jeśli jesteś zainteresowany(-a) – przeczytaj uważnie do końca. Przedstawiam tu bardzo dokładnie zasady, które będą obowiązywały uczestników, aby mogli rozpocząć i później ukończyć wyzwanie.

Co i jak poruszymy podczas tego wyzwania?

Przede wszystkim podstawowe przykłady konstrukcji, które pokażą użyteczną stronę znajomości języka hiszpańskiego. Nie będzie to wyczerpywać zagadnień, ale po przejściu zadań przez 4 tygodnie uzyskacie ogólny obraz podstaw tego języka. Ma to ułatwić dalszą samodzielną pracę, np. jako przygotowanie do podróży do Hiszpanii.

Pojawią się m.in. następujące tematy:

Presente de indicativo, formy gerundio, czasowniki typu gustar, wybrane peryfrazy oraz czasowniki, po których używamy zwykle drugiego czasownika w formie bezokolicznika, pretérito perfecto de indicativo, dopełnienia bliższe i dalsze w przykładach, proste wyrażanie przyszłości i planów, indefinido, imperfecto de indicativo, tryb rozkazujący i przykład użycia subjuntivo w jednym wybranym kontekście (użyciu).

Będziemy stosować czasowniki w liczbie pojedynczej, aby skupić się na zasadach i najczęściej używanych słowach i formach, a nie na poznawaniu wszystkich form oraz wszystkich wyjątków danych działów gramatycznych. Ale jednocześnie da to wystarczające przygotowanie, aby później samodzielnie uzupełnić te tematy i móc z nich swobodnie korzystać.

Jakie będą zadania i jak to będzie wyglądać?

Każdego dnia otrzymacie:

  1. Wybrany link do materiału lub wybrane materiały, od razu na maila. 
    2. Kilka zdań do przetłumaczenia, które po odesłaniu otrzymacie sprawdzone, a następnie wrócą do was w poniedziałek kolejnego tygodnia w formie quizletu do przerobienia. Quizlety będą 4 – po jednym na każdy tydzień do późniejszych samodzielnych powtórek.
    3. Kilka słów, z którymi będzie trzeba ułożyć zdanie w określonych strukturach. Także wrócą do Was sprawdzone. 
    Najciekawsze przykłady/tematy/powtarzające się błedy będę zbierała i udostępniała tygodniowo na naszej grupie.

Głównym celem będzie przeczytanie krótkiego materiału, przetłumaczeniu kilku zdań oraz napisaniu samodzielnie kilku zdań. Odsyłamy to na wskazanego maila, który będzie podany w pierwszej wiadomości startowej w dniu 2.05.2021.

Materiał będzie wysyłany między 8:00 a 10.00 każdego dnia i czas na wykonanie zadania będzie do 22.00 tego samego dnia. Wysłanie odpowiedzi po tym czasie lub nie wysłanie wcale dyskwalifikuje z projektu i skutkuje nie otrzymaniem kolejnego maila kolejnego dnia. Wszystkie odpowiedzi na maile należy wysyłać, klikając „odpowiedz”, aby zachować pełną historię korespondencji w jednym wątku. Ze względów organizacyjnych maile wysłane osobno, nie przez odpowiedź, będą pomijane, jedynie ciągłe wątki będą czytane i uwzględniane.

W pierwszym mailu 2 maja w godzinach popołudniowo-wieczornych będzie też link do talii quizlet z pojedynczymi słowami, które będą nam niezbędne na start. Jednak wykonanie talii quizlet jest tylko propozycją, nie potwierdzacie tego w żaden sposób. W każdy kolejny poniedziałek będzie quizlet z tłumaczonych zdań. Na bieżąco co kilka dni będę publikować najciekawsze z waszych zdań na grupie „W 2021 szlifuję mój hiszpański„.

Nie ma już możliwości dołączenia do tego wyzwania w tej edycji, na obecną chwilę nie została podjęta decyzja o kolejnej edycji.

Jeśli jesteś zainteresowany/a tematem, to przebieg wyzwania możesz sledzić w grupie wpisując w lupkę „z życia wyzwania”, dołącz TUTAJ (konieczne udzielenie odpowiedzi na 3 pytania, więc trzeba uważnie klikać, aby pytania nie zniknęły za szybko, bo pojawiają się tylko raz, jeśli nie wejdziesz – napisz do mnie lub spróbuj ponownie za 2-3 dni).

Zapraszam również do nowej grupy dotyczącej nauki języków do celów podróżniczych: JĘZYKOWA PODRÓŻ – grupa.

PODSUMOWANIE

Wyzwanie rozpoczęło 39 osób, zakończyło w 100% 21 osób. do 27 dnia było tych osób 22. Wyzwanie wymagało od uczestników systematyczności. Nie był to kurs językowy, ale wyzwanie, a więc poruszaliśmy codziennie inne zagadnienia, wracając co kilka dni z powtórkami wplecionymi w kolejne zagadnienia. 

Dziękuję wszystkim uczestnikom, a niedługo przygotuję pełne podsumowanie wyzwania, które opublikuję na tej stronie.