ciekawostki

Ze świata poliglotów

 

 Przyjrzymy się tu inspirującym osobom, ich projektom oraz językowym osiągnięciom.

 

Kto to jest poliglota?

Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos „wielojęzyczny”[wg słownika języków obcych]) – człowiek znający wiele języków (lub „osoba władająca wieloma językami), potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata[wg słownika języka polskiego PWN]

To ile tych języków potrzeba aby móc mówić o byciu poliglotą? Na stronie Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie podają jako punkt odniesienia naukę co najmniej 4 języków i umiejętność korzystania z nich w rozmowie. Wiadomo, że każdy ma inny cel nauki, często przy kilku językach są one na różnych poziomach. Ale możliwość prowadzenia chociaż prostej i dosyć swobodnej rozmowy na codzienne tematy jest już pewnym wyznacznikiem. 

Wg tych wytycznych sama nigdy nie nazywałam się poliglotą. Nie licząc języka ojczystego dosyć swobodnie posługuję się obecnie 3 językami. Chciałabym przed końcem 2021 roku dołączyć do tej listy jeszcze 2 języki. A czy to pozwoli się poczuć poliglotą? Nie wiem, zobaczymy 😉

 

sylwetki poliglotów

Gdy myślę o haśle „poliglota” to mam kilka osób od razu przed oczami. Zapewne każda osoba, która uczy się większej ilości języków ma jakieś ulubione sylwetki, które pomagają w motywacji. Moja lista jest bardzo rozstrzelona wiekowo, od kilkuletniej Rosjanki, która już wieku 3-4 lat posługiwała się 7 językami, a obecnie mając 8 lat posługuje się 8 językami. Aż po 74 Kanadyjczyka, który zna 20 języków, a większość z nich poznał po 50 roku życia. Inspiracji w tym zakresie warto szukać na całym świecie, pamiętając jednak że i w Polsce mamy takie osoby – bardziej lub mniej znane. 

Bella Devyatkina – na pierwszym z dostępnych poniżej materiałów filmowych. Tutaj o jej języki zadbali rodzice od najmłodszych lat. Prowadząc to w formie zabawy osiągnęli na prawdę dużo.

13 letnia Cameron na 2 poniższym filmie prezentuje swoją pasję do języków, a ma ich 20 na swoim koncie.

Steve Kaufman – trzeci materiał filmowy podczas wywiadu z innym znanym i lubianym przeze mnie poliglotą Luca Lampariello.

Polskie inspiracje poniżej wraz z polecanymi miejscami w sieci do odwiedzenia.

Osobiście bardzo lubię czytać i słuchać różne materiały, które przygotowują poligloci dzieląc się swoją pasją do języków i doświadczeniem w ich nauce. Mimo, że często wiele aspektów się powtarza, to często można wyłapać pewne perełki w podejściu niektórych osób. Jak dana osoba dochodziła do tej znajomości języków, ile poświęca na to czasu, czy uczyła się ich po kolei, czy też wprowadzała więcej niż jeden język na raz? Sama wielu tym osobom zadałabym pewnie sporo pytań, na szczęście dosyć często odpowiadają na nie publicznie i można wyszukać takie materiały głównie na YouTube. Poniżej proponuję Wam wybrane materiały, które mogą Was zainteresować:

Najbardziej inspirujące jest dla mnie zawsze to, kiedy można realnie wykorzystać znany język. Dlatego takie materiały kiedy ludzie z przyjemnością wykorzystują te języki jeszcze bardziej zachęca do kontynuowania tych pasji.

Patryk

Twórca portalu i grupy Językowa Siłka dla pasjonatów nauki języków obcych. Prowadzi kanał Język w rok i sam realizuje projekt o tej nazwie. Projekt #językwrok rozpocząć od nauki języka greckiego, a obecnie poznaje kolejny rok tajniki języka niemieckiego.

Konrad

Uczestnik programu The Brain, w którym sprawdzano jego wiedzę z 14 języków (poniżej materiał), jest autorem kursów i prowadzi stronę Sekrety Poliglotów oraz warto zajrzeć na ich kanał na YouTube, gdzie znajdują się ich PODCASTY na wiele ciekawych językowych zagadnień.

Sandra

Ciekawy kanał na YouTube Madame Polyglot oraz jej konto na Instagramie, to miejsca, gdzie możecie czerpać inspiracje oraz korzystać z licznych rad, które przekazuje w swoich materiałach. Ja osobiście najczęściej oglądam jej materiały o języku niemieckim. Możecie także zajrzeć na jej bloga