Pierwsze kroki z językiem chińskim

Wymowa i tony

To najważniejszy aspekt początku nauki. Ta sama sylaba na każdym z 4 tonów oznacza coś zupełnie innego, dlatego warto zwrócić na to uwagę od samego początku.

Pierwsze znaki a rdzenie

Chcąc poznawać znaki, należy zacząć od rdzeniów tych znaków… znając składowe znaków jest nam później łatwiej je zapamiętać. Patrząc od razu na bardziej skomplikowane znaki nie wiemy jak się za nie zabrać. Znaczenie ma też kolejność stawiania kresek w znaku. W tym również pomaga znajomość kolejności stawiania kresek rdzeni.

Fundamenty gramatyczne

W języku chińskim gramatyka zwłaszcza na początku nie jest bardzo skomplikowana, osobiście bardzo mi się podoba że czasem jeden znak może byś kilkoma częściami mowy np. jedzenie/jeść, podróżować/podróż…

Zacznij słuchać

Dostarczaj do swojego mózgu sygnały, że ten język jest ważny, miej z nim regularny kontakt, a przy okazji zaczynaj powoli robić w nim to co lubisz w swoim własnym języku: posłuchaj ulubionej piosenki, obejrzyj kawałek filmu.

Zacznij przygotowywać krótkie wypowiedzi i dialogi

Język chiński jest w tym zakresie dosyć specyficzny, jeśli chcemy iść wg poziomów HSK poznajemy kolejne zagadnienia, warto sięgnąć po proste dialogi, ale tu ogranicza nas to co zawiera każde HSK.

Polecane Kanały 

Przykładowy serial do osłuchiwania się

Nauka chińskiego

Everyday Chinese – Youtube

 Kurs oparty na treningu wymowy – Cesarz wymowy szkoły Nihao

Słownik / aplikacja PLECO – najlepsza opcja na telefon jeśli chodzi o poszukiwanie znaczeń, pisanie znaków.

To 3 sprawdzone źródła. Po lewej stronie znajdziecie też linki do kanałów, które mogą pomóc na początku nauki. W przygotowaniu opinie nt. dostępnych na polskim rynku materiałów do nauki chińskiego. 

Nauka słownictwa w języku chińskim sprowadza się w dużej mierze do nauki znaków i ich wymowy. Pojedyncze słowa to zwykle od 1 do 3 znaków – sylab, których musimy się nauczyć. Mi sprawdziła się na początku nauki aplikacja Duolingo. 

Gramatyka języka chińskiego nie jest bardzo skomplikowana. Oczywiście nie można tego całkiem pominąć, ale można uczyć się w oparciu o gotowe konstrukcje, nie ma nadmiaru czasów, nie ma odmian przez osoby, w prosty sposób dodając 1 czy 2 sylaby czy zmieniając nieco szyk zdania możemy osiągnąć wiele opcji. Wrócimy jeszcze do tego tematu.

Aplikacja duolingo – o ile do innych języków nie lubię z niej korzystać, to do chińskiego mi pomogła. Chiński będzie dostępny po angielsku. Idzie wg kolejności poziomów HSK dzięki czemu jest dosyć logiczna kolejność materiału i nie ma zdań z kosmosu jak w przypadku bardziej popularnych języków.
Cesarz wymowy – kursy Nihao – link znajdziecie na 1 zakładce – ogólnych poleceń, 
Nie testowałam innych platform do języka chińskiego, czekam aż szkoła Nihao skończy aplikację do Cesarza wymowy, wtedy będę chciała z niej korzystać.

Mówisz do mnie po chińsku…

To stwierdzenie zwykle oznacza, że mówimy mało zrozumiale, symbolizuje cośtrudnego. Tak naprawdę, gdy przyjrzymy się budowie języka, to nie taki diabeł straszny jak go malują. Mało skomplikowana gramatywa w porównaniu z innymi moimi językami. Główną trudnością jest ilość znaków czy też tony, ale i to można pokonać.

Jak pokonać chiński?

Przede wszystkim bez pośpiechu, małymi krokami do przodu. Gdy wracałam do nauki chińskiego bardzo pomogła mi aplikacja duolingo, której do innych języków nie lubię, a tu była bardzo pomocna.

Uczyć się znaków czy nie – oto jest pytanie?

Podstawowe zwroty można poznać wyłącznie w oparciu o wymowę i transkrypcję pinyin, ale chcąc przeżyć choć kilka dni na miejscu, to podstawowe znaki będą niezbędne. 

Planowanie nauki

Nie wiesz jak się zabrać za zaplanowanie swojej nauki? Zapytaj o swój zindywidualizowany program nauki, który przygotujemy wspólnie dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy?

Coaching językowy, nauka hiszpańskiego online
jezykowapodroz@gmail.com

O mnie

Do języka chińskiego zainspirowała mnie wizyta w Pekinie i przygody z tym związane.

Nauka tego języka zawsze była dla mnie ciekawa, podchodzę do tego hobbystycznie bez zakładania wysokiego celu w krótkim czasie. 

Moim celem jest HSK3 i możliwość zrozumienia podstawowych sytuacji w podróży.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nina Malinowska

Autor

Piosenka karaoke z Taiwanu

i

Blog

Najnowsze wpisy

Język chiński

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

Jak zmieniłam podejście do nauki języków?

To był marzec 2019 roku. Miałam wtedy za sobą szkolną naukę angielskiego, wspieraną kursami dodatkowymi które wtedy już było trochę wyparte przez hiszpański, ale nadal poziom był dość silnym B2+/C1-, szkolną naukę niemieckiego porzuconą po liceum, które zraziło mnie...

Wyzwanie z hiszpańskiego

Wyzwanie z hiszpańskiego

4 tygodniowe wyzwanie językowe: Metodą małych kroczków przez poziom podstawowy hiszpańskiego. Dla kogo jest to wyzwanie? Dla każdego, kto już zaczął naukę hiszpańskiego i posiada choć minimalne podstawy dotyczące wymowy, akcentów, budowy zdań, rodzajów i rodzajników....

Subiektywnie o hiszpańskim

Subiektywnie o hiszpańskim

ESPAÑOL ,,Hoy es el primer día del resto de tu vida” (Dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia). ,,American Beauty’’, reż. Sam Mendes, 1999. Czy język hiszpański jest prosty? Czy ja dam radę? Ja to nie mam talentu do nauki języków, to może nie...

Dobór materiałów do nauki

Dobór materiałów do nauki

Jak wybrać właściwe źródło do nauki, gdy na rynku do tych bardziej popularnych języków jest tak ogromny wybór? Ja jestem typem książkoholiczki jeśli chodzi o książki językowe i przewodniki turystyczne. Do wszystkich języków, których się uczę mam różne zestawy do...