Zapadła decyzja i wiesz, że będziesz się uczyć języka hiszpańskiego? Chcesz się uczyć samodzielnie bez zajęć grupowych czy lekcji z nauczycielem, ale nie do końca wiesz od czego zacząć? Dobrze trafiłeś/trafiłaś! 

Ważne jest aby zastanowić się jaki jest nasz cel nauki? Czy planujemy w przyszłości zdawać egzamin i potrzebujemy poziom po poziomie poznawać język? Czy też chcemy podróżować i po prostu się dogadać w osobami, które mówią w tym języku w prostych codziennych sytuacjach? Od tego będzie zależał dobór materiałów i pilnowanie lub nie wytycznych danego poziomu zaawansowania. Bez względu jednak na cel nauki warto poświęcić trochę czasu na poznanie zasad wymowy i akcentowania, ponieważ w języku hiszpańskim zmiana położenia akcentu potrafi całkowicie zmienić znaczenie wyrazu.

 

Hiszpański krok po kroku od całkowitego zera

 

KROK 1

Alfabet i podstawowe zasady wymowy – polecam tę STRONĘ

To jeden z nudniejszych etapów na początku nauki, ale jest to okazja do poćwiczenia wymowy, dlatego polecam również zajrzeć na kanały na YouTube, wyszukując filmy dotyczące alfabetu i wymowy hiszpańskiej. To okazja aby poznać pierwsze słowa, powtarzać po lektorze z nagrania. warto szczególnie w filmach zwrócić uwagę na porównania typu: LL/Y, J/G, B/V.

KROK 2

Akcentowanie wyrazów i ogólne zasady – polecam zajrzeć TUTAJ

Dobrym ćwiczeniem jest słuchanie prostych słów z audio i ich powtarzanie po lektorze aby poza zasadami przyzwyczaić się do naturalnego brzmienia języka. Ważne, aby już na początku od czasu do czasu puścić sobie jakieś radio czy jakiś inny materiał autentyczny, który będzie nas przyzwyczajał do naturalnego tempa języka takiego „nieksiążkowego”. 

KROK 3

Przywitaj się i przedstaw – podstawowe zwroty grzecznościowe polecam poznawać TUTAJ od razu odsłuchując wymowę, na tej stronie będą różne kategorie tematyczne, które można odsłuchać, można też wyszukać konkretne słowo lub zwrot nagrany przez native speakera. Drugie miejsce, które warto na samym początku wykorzystać to ponownie strona, wymieniona w kroku 1 i 2, TUTAJ lekcja o przedstawianiu się, ale można poniżej przejść do kolejnych lekcji poznając podstawy języka w prosty sposób.

KROK 4

Rodzaje rzeczowników i przymiotników, rodzajniki określone i nieokreślone, liczba pojedyncza i mnoga. Warto poznać podstawowe zasady i najczęściej używane wyjątki. 

KROK 5

Podstawowe czasowniki w prostych zdaniach – to jest punkt, który dla każdego może być nieco inny. Jednak już w tym miejscu zaczynamy odmianę czasowników. Metody są 2: albo poznajemy od razu całą odmianę przez wszystkie 6 osób, albo najpierw poznajemy tylko formy na JA, potem na TY, następnie on, ona, Pan, Pani, itd. Szczerze mówiąc to dla zabieganych osób, które nie specjalnie pałają miłością do gramatyki i wszelkich odmian lepsza będzie druga opcja. Ja osobiście uwielbiam poznawać gramatykę, lubię od razu mieć pełen obraz sytuacji, ale potem gdy ćwiczę zwłaszcza całkiem nowe firmy to dużo lepiej sprawdza się wprowadzanie końcówek stopniowo.

Zaczynamy oczywiście od czasu Presente de Indicativo – czyli czas teraźniejszy w trybie oznajmującym, w którym wyróżniamy 3 koniugacje, tutaj możecie zapoznać się z odpowiednimi końcówkami dla każdej z nich: 

-AR , -ER, -IR

Na dole każdej strony znajdziecie interaktywne ćwiczenia. Następnie nadchodzi czas na czasowniki zwrotne i czasowniki nieregularne i całkowicie nieregularne, bez których nie da się swobodnie posługiwać językiem hiszpańskim. W tych ostatnich mamy już 3 z najważniejszych czasowników czyli SER, ESTAR i IR, z czasowników zwrotnych wykorzystamy czasownik LLAMARSE – do przedstawiania się oraz wiele czynności dnia codziennego, które później dosyć szybko będzie wykorzystywali w opisie dnia. Pośród czasowników nieregularnych będą kolejne ważne czasowniki jak: TENER, QUERER, HACER, dodałabym do listy czasowniki, których nie ma w powyższych linkach: SOLER – mieć zwyczaj coś robić (yo suelo), PODER – móc, potrafić (yo puedo), DORMIR – spać (yo duermo), czy HABER – w formie 3 osoby liczby pojedynczej HAY, które już na początku naszej drogi językowej będzie nam potrzebne. Oczywiście pośród czasowników regularnych również mamy kilka, które będą nam szczególnie przydatne w budowaniu pierwszych zdań jak HABLAR, ESTUDIAR, VIAJAR, ESCUCHAR, LEER, COMER, BEBER, VIVIR, do tego dojdą oczywiście słowa, które dla nas samych będą ważne.

Przydatne już na początku drogi konstrukcje (tzw. Peryfrazy) takie jak:

  • SUELO HACER ALGO – mam w zwyczaju coś robić
  • VOY A HACER ALGO – zrobię coś (zaplanowana bliska przyszłość)
  • TENGO QUE HACER ALGO – muszę coś zrobić (mimo, że samo TENER oznacza mieć)
  • HAY QUE HACERLO – trzeba to zrobić (bezosobowa forma)
  • QUIERO / PUEDO HACER ALGO – Chcę / Mogę coś zrobić (wykorzystanie czasowników modalnych)

Jak widzicie w powyższych konstrukcjach po gotowej konstrukcji używamy bezokolicznika, a to jest dla nas dużo łatwiejsze na początku nauki, dlatego warto takie konstrukcje poznać i ćwiczyć już na samym początku.

KROK 6

Pytania i odpowiedzi w zakresie podstawowych czasowników. Odpowiedzi twierdzące i przeczące. Zaimki pytające

Planuje te pierwsze kroki rozszerzyć w najbliższym czasie, póki co przedstawiam pewien zarys, wg którego można wyszukiwać materiały podczas samodzielnej pracy. 

W tym kroku warto poznać też zaimki wskazujące oraz przyimki miejsca

KROK 7

Konstrukcja z czasownikiem GUSTAR. Ten temat poszerzymy o słownictwo związane z czynnościami, które lubimy robić, warto też poszerzyć ten etap o liczebniki, wyrażanie godzin, dni tygodnia, pory dnia, miesiące, ewentualnie pory roku. 

KROK 8

Budowanie pierwszych wypowiedzi i dialogów w czasie teraźniejszym. Tematy, które polecam do przygotowania w zakresie słownictwa i budowania zdań to:

  1. Dialog: witanie się, przedstawianie, pytanie o samopoczucie, żegnanie.
  2. Opis swojego przebiegu dnia – ćwicząc czasowniki w 1 osobie liczby pojedynczej (dodatkowe słownictwo TUTAJ).
  3. Mówienie o własnych zainteresowaniach i formach spędzania czasu wolnego.
  4. Opis domu z użyciem czasu teraźniejszego.
  5. Opis rodziny i opis siebie, wygląd i charakter (słówka TUTAJ) – z użyciem czasu teraźniejszego.

KROK 9

Ważnymi aspektami będą też formy GERUNDIO używane po czasowniku ESTAR, które wyrażają trwającą obecnie czynność oraz dopełnienia bliższe i dalsze. Warto przyjrzeć się wymaganiom poziomu A1, aby wiedzieć jakie tematy jeszcze warto w pierwszej kolejności ćwiczyć. 

Ostatnim zagadnieniem gramatycznym poziomu A1 jest tryb rozkazujący – twierdzący. Na początek poznajemy jedynie formy twierdzące dla 2 i 3 osoby liczby pojedynczej.

KROK 10

Dalej przechodzimy do poszerzania słownictwa z kolejnych działów tematycznych oraz zaczynamy przygodę z czasami przeszłymi. Zwykle pierwszym czasem przeszłym jest czas Pretérito Perfecto. Tutaj zdania są często podzielone co do przynależności do poziomów zaawansowania. Ja już robiłam to na poziomie A1, a na poziomie A2 było to utrwalane i dodatkowo ćwiczone:

haber w Presente de Indicativo + Participio Pasado czasownika głównego = Pretérito Perfecto

Więcej możecie przeczytać TUTAJ. Możemy tym czasem opowiadać o dniu dzisiejszym, o bieżącym tygodniu, miesiącu, roku, czyli o przeszłości, która jeszcze nie jest zakończonym okresem czasu. 

 

To taka nasza baza, która umożliwi nam rozpoczęcie przygody z językiem hiszpańskim. Zapraszam też do przeczytania tekstu, który pisałam w lutym 2020 r. na Językowej Siłce, nt. Materiałów do nauki hiszpańskiego na poziomie A1 i A2. Niedługo powstanie tutaj także poszerzony post z tej serii, a na stronie: https://jezykowapodroz.pl/hiszpanski/ będą się pojawiały różne aktualności i bieżące polecenia materiałów czy metod nauki. Zapraszam do regularnego odwiedzania mojej strony.

Dział hiszpański na tej stronie będzie stopniowo rozszerzany, zaczynając od podstaw, aby w pierwszej kolejności pomóc osobom, które zaczynają pracę z tym językiem bez pomocy nauczyciela – samodzielnie na własną rękę.

 

Grupa na FB "w 2021 szlifuję mój hiszpański"

Zapraszam wszystkich do mojej grupy na FB, którą prowadzę od początku 2020 roku. Na początku pod nazwą: W 2020 nauczę się języka hiszpańskiego. Posty z 2020 roku zawierają krok po kroku przeprowadzenie przez najważniejsze tematy od A0 do B2+. Aby wejść do grupy wymagane jest udzielenie odpowiedzi na 3 pytania, które pozwalają wyeliminować z grupy przypadkowe kliknięcia i konta – roboty. Jeśli pytania się z jakiegoś pytania nie pojawiły, w ciągu kilku dni będzie anulowana prośba i można wejść ponownie. Jeśli udzielono tylko części odpowiedzi, dodaję ręcznie co kilka dni. W grupie działamy w oparciu o posty tematyczne, najważniejsze z nich są w przypiętym poście w ogłoszeniach, a spis wszystkich postów wg kategorii znajdziecie w dziale „przewodniki” (dawne moduły FB). W celu wyszukania postów z ubiegłego roku można szukać w lupce wpisując poziom lub zagadnienie lub wyszukać w spisie tematów, gdzie znajduje się spis wszystkich # użytych w postach grupy. W grupie zachęcamy do komentowania po hiszpańsku, staramy się zawsze udzielić informacji zwrotnej. Grupa jest wolna od reklam i spamu.

YouTube Clases

Seria lekcji od podstaw z łódzkiej szkoły językowej Toledo: