W obecnych czasach nauka języka hiszpańskiego jest na wyciągnięcie ręki. Zarówno w przeglądarkach typu Google jak i na YouTube mamy kopalnię materiałów. Oczywiście ważne jest, aby dobrze dobierać źródła, ponieważ w internecie pisać może każdy, nie koniecznie weryfikując poprawność danych treści. Dziś chciałabym więc rozwinąć temat nauki języka hiszpańskiego na YouTube. Tutaj wybór jest ogromny na różnych poziomach zaawansowania.

Na początek kanały po polsku do nauki hiszpańskiego, następnie kanały hiszpańskie po hiszpańsku o hiszpańskim już na kolejnym etapie nauki aż w końcu kanały, na interesujące nas tematy z kanałów hiszpańskich jak i vlogerów z innych krajów hiszpańskojęzycznych.

YouTube Clases

Seria lekcji od podstaw z łódzkiej szkoły językowej Toledo:

Filmy w tej serii w ramach wyzwania na wakacje 2020, które zostały wtedy przygotowane i były dzień po dniu publikowane pomogły już wielu osobom. Znam osobiście Michała, który nagrywa te filmy i z pasją prowadzi swoją szkołę języka hiszpańskiego w Łodzi. Warto zajrzeć na jego stronę: https://toledo-jezykiobce.pl/blog/ gdzie będą liczne materiały do nauki, podlinkowane gotowe zestawy Quizlet oraz ćwiczenia interaktywne do nauki. Wszystko na pewno z dobrego źródła. Przewagą tego źródła jest to że tematy, które dla wielu są trudne tłumaczone są w bardzo prosty sposób, przystępnym językiem i na życiowych przykładach.

Elisa Peña i jej kanał oraz platforma do nauki

Ciekawy kanał do nauki języka hiszpańskiego (TUTAJ). Prowadzi też Akademię hiszpańskiego online, w której można uczestniczyć w formie abonamentu. Kanał pomocny zwłaszcza na początku nauki.

Agata uczy i jej kanał oraz kurs języka hiszpańskiego

Na kanale Agata uczy znajduje się wiele materiałów dotyczących gramatyki i słownictwa w życiowych sytuacjach, powyżej wybrałam dla Was 4 filmy, które można obejrzeć już na początku swojej drogi. Autorka opracowała także KURS Hiszpański Start. Na jej stronie znajdziecie też liczne artykuły na blogu.

Język hiszpański dla początkujących

Na tym kanale jest tylko kilkanascie lekcji, ale warto przejść przez ten materiał. Są ciekawie przygotowane. Szkoda, że kanał nie jest kontynuowany w tym stylu dalej, ale na z tego co już jest mozna wiele skorzystać.

so KAYKA

Mniej typowy kanał, dużo niestandardowych materiałów o języku i kulturze hiszpańskiej. Na pewno wiele ciekawych materiałów. Nie prowadzi typowej strony, ale z tego kanału można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Hablo Español

Z tego kanału również warto skorzystać na swojej drodze samodzielnej nauki języka hiszpańskiego.

Język hiszpański dla początkujących

Ola prowadzi bardzo ciekawy i zróznicowany kanał prosto z Malagi. Prowadzi też stronę, na której można się zapisać na Platformę do nauki hiszpańskiego na zasadzie abonamentu, gdzie odbywają się cykliczne webinary.

Nastepnie przechodzimy do kanałów prowadzonych w języku hiszpańskim. Wiele z nich wspiera się filmikami, ilustracjami i można z niektórych z nich korzystać już od samego początku nauki, np. przeplatając ten sam temat najpierw materiałami po polsku, a następnie takim materiałem tylko po hiszpańsku.

Tu escuela de español

Polecam wejść na playlisty kanału, nastepnie wyszukując filmy z dopiskiem: nivel básico mamy 81 filmów na poziomy A1 i A2 – ten kanał polecam po zapoznaniu się z podstawami języka, niekoniecznie całkiem od zera, ale dla poziomu podstawowego też znajdą się odpowiednie treści. 

Na tym kanale będą też materiały dla średniozaawansowanych i zaawansowanych uczniów. Materiały są bardzo spójne, dobrze przygotowane i ilustrowane. 

Agustin Iruela – VideoEle

Na kanale znajdują się proste filmy, wszystko pokazane na ekranie, każdy film oznaczony poziomem, materiały od A1 do B2. Nie jest to najciekawsze źródło, ale zdarzało mi się w czasie mojego kontaktu z językiem hiszpańskim, że nawet lektorzy wykorzystywali niektóre z tych filmów podczas zajęć.

Habla con Eñe – Cultura para aprender español

Filmy opatrzone poziomem, mają w ramach swoich lekcji „Spanish Sitcom” (pierwszy odcinek powyżej), kolejne urozmaicenie, ale nie baza do nauki języka.

SGEL ELE Español para extranjeros

Część filmów z napisami po hiszpańsku, wiele z nich opatrzonych poziomem, przykładowy film wybrany na początek nauki: „NEEM 1/ NEEM Básico – Unidad 1 Hola, ¿qué tal? – subtitulado”.

Español extr@ – 13 odcinkowy serial dla uczących się hiszpańskiego

Może nie ma wciągającej akcji, ale ma tak dostosowany scenariusz, że porusza codzienne tematy i pozwala przećwiczyć znajomość języka na jego wczesnym etapie nauki. 

Kolejnym działem będą materiały do nauki hiszpańskiego, w którym pomoże nam język angielski. 

Easy Spanish

To kanał prowadzony po hiszpańsku, ze wsparciem językiem angielskim. W dużej mierze skupiony jednak na wersji meksykańskiej tego języka, co można też zauważyć w doborze tematów filmowych. Możemy tu więc posłuchać też nieco o kulturze Meksyku, ale filmy typowo gramatyczne też tutaj znajdziemy.

Learn Spanish with SpanishPod101.com

Seria krótszych i dłuższych materiałów w formie podkastu językowego po angielsku.

Use your Spanish

Dialogi pomocne w nauce i szlifowaniu swojego hiszpańskiego. Powyżej link wybrany z materiałów podstawowych, ale są też dialogi na poziomie zaawansowanym.

Przechodzimy powoli do kanałów na nieco dalszym etapie nauki. Oczywiście także na tych kanałach możemy znaleźć jakieś materiały tłumaczące prostsze tematy, ale większy wybór mamy tu co najmniej od poziomu A2/B1.

Español automatico

To stanowczo mój faworyt pośród kanałów i podcastów do hiszpańskiego. Karo jest Polką, która od dawna mieszka w Hiszpanii i uczy hiszpańskiego obcokrajowców. Razem z Mauro poruszają tematy nie tylko do nauki, ale również tematy motywacyjne, o metodach nauki, czy ciekawostki po prostu do posłuchania w wolnej chwili.

Cursos Ele

Na kanale znajdziemy wiele materiałów zarówno łatwiejszych jak i trudniejszych, ja najczęściej korzystałam z ich materiałów do czasów przeszłych. Ciekawie przedstawiona gramatyka, schematycznie i na wielu filmach. Tutaj możemy zobaczyć serię filmów dotyczących Subjuntivo.

Español con Juan

Znajdziemy tu duży wybór materiałów zarówno do powtórek jak i poznawania nowych tematów. Na jego stronie jest świetna okazja do zrobienia kursu powtórkowego na poziomie A2 za darmo, link do kursu TUTAJ.

Maria Español

To kolejny z moich ulubionych kanałów do treningu języka na wyzszym poziomie. Znajdziemy również prostsze tematy, bywają lekcje na YouTube na żywo.

Spanish with Vicente

Kolejny rewelacyjny kanał. Tym razem dużo tematów żywego potocznego języka. Można też skorzystać z jego platformy do nauki języka.

Spanish from Spain

Kopalnia wiedzy na różne tematy. Kanał prowadzony nieco inaczej niż pozostałe. Często, gdy nie mogłam znaleźć jakiegoś specyficznego tematu, to właśnie tutaj to znajdowałam. Będą wybrane materiały prostsze, ale raczej polecam od poziomu średniozaawansowanego w górę.

a por el DELE

Kanał, który porusza tematy potrzebne do przygotowania siędo egzaminu DELE. Zawiera materiały do egzaminów od A2 do C2. Ciekawe spojrzenie z perspektywy egzaminatora.

Na koniec polecenia kilku kanałów prowadzonych w języku hiszpańskim ale nie do nauki języka, tylko do treningu słuchania i rozumienia ze słuchu.

Españoles en el mundo

Kanał do treningu rozumienia ze słuchu. Można zwiedzać wirtualnie świat ucząć się przy tym języka hiszpańskiego.

Dana Lucia

Kanał Rumunki, która związała się z Meksykaninem i hiszpański stał się językiem jej kanału. Opowiada o swoich podróżach, także o pobycie w Polsce w czasie kwarantanny.

 

Takich propozycji można by tu było pewnie wymienić więcej. Z tych miałam okazję korzystać sama, z jednych bardziej z drugich mniej. Z niektórych do własnej nauki, z innych polecając konkretne materiały na mojej grupie na FB. Ale YouTube to również kopalnia wiedzy o metodach nauki, o tym jak podejść do nauki języka hiszpańskiego i na większości tych kanałów znajdziecie też materiały z takimi radami. A po więcej poleceń na bieżąco w ciągu rogu zapraszam na moją grupę na FB: 

Skorzystaj z mojego kodu na 15% rabatu, więcej szczegółów w artykułach: https://jezykowapodroz.pl/metody-nauki/elemelingua/