Wyszukaj lot

Przede wszystkim porównuj! Ja zaczynam od wyszukiwania na www.skyskanner.pl oraz www.momondo.pl …ale UWAGA: w trybie INCOGNITO!

Zaznaczam lotniska w pobliżu, a jeśli nie mam bardzo konkretnej daty wyjazdu szukam po 2-3 dni w przód i w tył.

Porównuję taki same połączenia na róznych stronach, na jakie kierują te platformy, porównuję także z cenami u przewoźnika. Gdy szukamy na stronie www.lot.pl warto robić to w środy.

Następnie nalezy w 2-3 strony wejść dalej, póki nie zapłacicie to nic Was nie zobowiązuje, a dowiecie się na której stronie jakie dopłaty dojdą, między pośrednikami moga się różnić te opłaty, więc nie koniecznie najniższa kwota z porównania to najlepszy wybór.

Poza tym nalezy sprawdzić czy i jakie bagaże przysługują, porównać opcje ubezpieczenia i inne dodatki, jeśli chcemy z nich skorzystać.

Drugim krokiem będzie wyszukanie hotelu, jeszcze PRZED REZERWACJĄ LOTU. Ale o tym będzie 2 punkty niżej. 

Jeśli nie masz sprecyzowanego miejsca – warto sprawdzić funkcję WSZĘDZIE dostępną na skyskanner lub oferty promocyjnej środy LOTu (które zawsze trzeba porównać także w innych miejscach). Jeśli to bliskie kierunki to warto także sprawdzać TANIE LINIE LOTNICZE, no i oczywiście z większym wyprzedzeniem mamy zwykle niższe ceny, ale w ostatnich czasach warto poczekać obserwując sytuację lub ubezpieczyć się od rezygnacji z lotu jeśli rezerwujemy dużo wcześniej. Ja kiedyś rezerwowałam z pół roku przed, teraz w zależności od kierunki 1-3 miesiące przed.

Noclegi

Osobiście zwykle korzystam z www.booking.com. Czasem porównuję z www.airbnnb.pl – jednak tutaj warto wczytać się w warunki i koszty dodatkowe, no i niestety nie za często jest opcja darmowej rezerwacji.

Po pierwsze: pierwszą rezerwację na bookingu robię jeszcze przed zakupem lotu – w wersji z darmowym odwołaniem, dlaczego? O tym w kolejnym punkcie.

 Po drugie: w przypadku bookingu należy sprawdzić te same oferty zarówno na komputerze jak i w aplikacji, ponieważ czasem w jednym albo drugim miejscu na ten sam pokój i warunki potrafi być oferta o kilkaset złotych niższa. A poza tym, jeśli jedziecie w kilka osób, to sprawdźcie na kilku komputerach i w kilku aplikacjach, czasem ktoś ma warunki Genuis i z tego powodu taniej, a inny nigdy nie rezerwował przez aplikację i tu dostanie dużą zniżkę na zachętę – nie od hotelu, ale od bookingu.

Jeśli masz opcję darmowej rezerwacji możesz nawet zarezerwować w 2 miejściach i po jakimś czasie wybrać.

Co należy brać pod uwagę, aby faktycznie było tanio? Przede wszystkim lokalizację i czy oferta posiada śniadania, opcjonalnie restaurację na miejscu.

Dlaczego? A no dlatego, że tani pokój, z którego do wszystkich ważnych dla nas miejsc mamy długi i drogi dojazd – już nie będzie taki tani. Ja osobiście lubię być na własnym wyżywieniu, ale czasem mamy 2 pokoje w 1 cenie, w 1 hotelu ze śniadaniem, a drugim bez, często nie różnią się za bardzo klasą hotelu, trzeba więc brać pod uwagę wszystkie możliwe koszty.

Dodatkowo warto sprawdzić czy jest całodobowa recepcja, gdyby nasz samolot miał opóźnienie żebyśmy nie czekali do kolejnego dnia aż wyda nam ktoś klucz, a także czy jest darmowe wifi, ponieważ nadal istnieją miejsca, gdzie nei jest to standardem, chyba że ktos nie potrzebuje, no ale transfer w UE może się przydać w ciągu dnia na mapy google, które i tak z rana do pierwszego miejsca można pobrać offline jeszcze z wifi w hotelu.

Najpierw hotel potem lot - dlaczego?

,Jak wspominałam wyżej, zwykle szukam tych 2 rzeczy wspólnie, ale kolejność nie jest przypadkowa.

Należy wziąć pod uwagę w budżecie wszystkie koszty, z których wiadomo, że zawsze mamy transport i noclegi. Szukamy lotu, cieszymy się, że jest promocja, rewelacyjna cena, aż niewiarygodna, rezerwujemy, a potem szukamy noclegu i okazuje się, że w tym terminie noclegi wychodzą dużo drożej np. przez obecność 2 weekendów w rezerwacji od soboty do kolejnej niedzieli, a gdybyśmy wzięli od poniedziałku do poniedziałku to byłoby taniej. Oczywiście mówimy o sytuacji dosyć elastycznej, ale jeśli mamy narzucony termin to musimy się dostosować i wtedy ciężko z góry zakładać, że się uda tanio.

Może być też sytuacja odwrotna – mamy tani nocleg, w dobrej lokalizacji, ale na ten termin lot jest 2x droższy niż dzień przed czy dzień po. Z tego właśnie powodu należy szukać tych 2 rzeczy równolegle. 

Jak więc robię?

Wchodzę na kartę incognito i zaczynam szukać lotów, sprawdzam różne opcje, aż znajdę jakiś optymalny cenowo termin w okolicy dat, które mnie interesują. 

Zaczynam sprawdzać noclegi również na podobne zakresy dat, a następnie weryfikuję ich lokalizację względem kosztów transportu na miejscu, najlepiej gdy w wiele miejsc można dotrzeć pieszo i jest prosty dojazd z lotniska, bez konieczności wielu przesiadek.

Następnie sumuję dla tych samych terminów hotel+lot, ponieważ łącznie może się okazać że wcale nie najtańszy lot w jednym terminie zgra się z najtańszym noclegiem na te same dni. A nasz budżet to jedno i drugie. 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
  1. Ubezpieczenie – jeśli jedziemy poza Unię Europejską to koniecznie koszty leczenia, warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu, żeby potem nie było zbyt wielu nieoczekiwanych kosztów, chyba że jedziemy z bagażem tylko podręcznym – bez ubezpieczenia bagażu nie oddawaj go nigdy do luku, warto ustawić się wcześniej w kolejce aby na pewno nasz bagaż wszedł z nami.
  2. Dla podróży w ramach UE koniecznie wyrób sobie kartę EKUZ, na podstawie której przyjmą Cię do lekarzy za granicą.
  3. Pakowanie bagażu podręcznego – jeśli mamy bagaż główny pamiętaj aby podstawowe rzeczy i ubrania w opcji minimum na 2-3 dni mieć w bagażu podręcznym, ponieważ nawet ubezpieczony bagaż może wracać czasem do nas nawet kilka dni, zaoszczędzimy więc nerwy.
  4. Jeśli chcesz wynająć auto porównuj zarówno strony z lotami, jak i przez booking (tu najłatwiej o bezpłatne odwołanie), przejdź dalej uwzgledniając koszt ubezpieczenia, które w zalezności od kraju potrafi być wyższe niż sam wynajem. No i uwzględniaj godziny lotu, bo może warto wziąć 1 nocleg koło lotniska po przylocie i przed wylotem jeszcze bez auta i w ten sposób obniżyć koszty.
  5. Rozeznanie dotyczace zwiedzania można rozpocząć od poszukiwania darmowych dni czy godzin dla popularnych miejsc, często ostatnie godziny w ciągu dnia albo jakiś 1 dzień jest darmowe zwiedzanie i warto nie przepłacać i planować te miejsca w takich terminach właśnie. Nastepnie wszelkiego rodzaju Free Tour – po których daje się tylko napiwek przewodnikowi, w dobrym guście jest dać minimum 5 Euro za osobę, jeśli nie mamy za wiele, to ich praca, ale nie podają stawki, oprowadzają i opowiadają tylko za napiwki. Polecą przy okazji na pewno tanie i ciekawe miejsca na kolejne dni zwiedzania.