Słuchanie radia to idealna opcja do osłuchania się. Oczywiście źródeł jest wiele. Ja polecę 2 najbardziej uniwersalne. Pierwszym z nich jest hiszpańska strona, na którą często wchodzę: www.emisora.org.es gdzie w prawym górnym rogu strony mamy flagi innych państw z możliwością przełączenia języka. Można tam kliknąć na „więcej” i zobaczymy wtedy poniższy wybór krajów, z których stacje możemy wyszukać.

Drugim źródłem do łatwego wyszukania jest Radio Garden, gdzie możemu podróżować palcem po mapie wybierając kanały z różnych części świata. TUTAJ przykładowy kanał z Brazylii.

A wy macie swoje ulubione miejsca, gdzie słuchacie radia online? Ja najczęściej słucham 2 stacje z Hiszpanii: Cadena SER oraz onda Cero, ewentualnie muzyczne Los40, większość stacji ma też swoje dedykowane aplikacje w sklepie Playa, które możemy zainstalować i słuchać wybiórczo wybranych audycji.

Co nam daje słuchanie radia w nauce języka? Przede wszystkim słuchamy żywego języka, nie takiego sztucznie tworzonego dla osób uczących się, ale w normalnym tempie, codzienne sprawy, reklamy, wiadomości, przeplatane muzyką. Możemy słuchać w czasie podróży, w pracy czy podczas prac domowych. Oczywiście, gdy nasz poziom języka jest bardzo podstawowy lepiej byłoby słuchać materiały, z których jednak cokolwiek rozumiemy, ale i w takich sytuacjach warto słuchać radia. Można wybrać bardziej muzyczny kanał, gdzie posłuchamy jedynie reklam i wstawek między piosenkami, a każde wyłapane słowo w naszym poznawanym języku będzie nam sprawiało radość. Gdy jednak mamy podstawy języka i rozbudowujemy stopniowo słownictwo i gramatykę – dobrze jest słuchać jak najwięcej różnych treści. 

Zapraszam też do przeczytania artykułu nt. kanałów do nauki hiszpańskiego na YouTube.